Kamu emekçileri açlığa ve sefalete mahkum ediliyor

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, kamu emekçilerine ve emeklilerine 2021 yılı 6. Dönem Sözde Toplu Sözleşme görüşmelerinde 2022’de %5+7, 2023’de ise %8+6 ve enflasyon farkı teklif edilmesini şiddetle reddettiklerini açıkladı.

Kamu emekçileri açlığa ve sefalete mahkum ediliyor

Yapılan yazılı açıklamada, kamu emekçilerine dayatılan bu Sözde Toplu Sözleşme düzeninin tam bir kurmaca ve aldatmaca olduğuna dikkat çekilerek, ‘‘Bu sistem Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşma ve sözleşmelerdeki taahhütlerine aykırı, çağdaş normlardan uzaktır’’ dendi.

Açıklamanın devamı şöyle: 

‘‘Grev hakkı olmadan oturulan sözde “Toplu İş Sözleşmesi” masası bu yıl orta oyunundan da öteye geçip, tam bir sirk çadırına dönüşmüştür. AKP iktidarı ile yandaş konfederasyon arasında yapılan Sözde Toplu Sözleşmede tüm kamu emekçileri geçmişte olduğu gibi bugün de enflasyonun altında ezdirilmekle kalmadı, yüzdelik dilimlerle ücretli kölelik koşulları dayatıldı. Kendinden olmayan sendikaları ve kamu emekçilerini yok sayan anlayışın karşısında olmaya devam edeceğiz ve Sözde Toplu Sözleşme masasını tanımayacağımızı belirtiyoruz. 
Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; AKP hükümetinin ve yandaş konfederasyonun yüzdelik zam aldatmacasının ve Sözde Toplu Sözleşme anlaşmasının sonlandırmasını; TİS’i ekonomik krize, enflasyona, büyüme rakamlarına ve gerçekçi ülke koşullarına göre belirlenmesini istiyoruz.’’

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2021, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21