İmamoğlu ve Soyer, Moskova'ya davet edildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, Moskova Belediyesi'nin konuğu olarak 14 Temmuz'da Moskova'ya gelmeleri bekleniyor.

İmamoğlu ve Soyer, Moskova'ya davet edildi
banner24

İki başkana bu davetin Moskova Dış Ekonomik ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Sergey Çeremin tarafından önceki hafta Türkiye'ye yapılan ziyarette iletildiği öğrenildi. 
 
Başkanların, Moskova'da yapılacak Kentsel Forumu'na davet edildikleri belirtiliyor. 
 
Turkrus.com haber sitesinde yer alan habere göre Sergey Çeremin'in Türkiye ziyaretinin ardından yapılan açıklamada,  Moskova ile Türkiye'nin iki büyük şehri İzmir ve İstanbul arasında, koronavirüs salgınının sona ermesiden sonra işbirliğinin geliştirilmesi konusunun ele alındığı vurgulandı.
 
Açıklamada, "Görüşmeler sırasında taraflar, pandemi sonrası dönemde şehirler arasındaki işbirliğinin gelişimini tartıştılar, temel işbirliği alanlarını ve Moskova Kent Forumu'na katılım konusunda formatı belirlediler."
 
14 Temmuz'daki forum hem katılımcılarla, hem de online olarak düzenlenecek. 
 
İki belediye başkanının Moskova'ya gelip gelemeyeceklerinin, pandeminin gidişatına bağlı olacağı belirtiliyor. 
 
Diğer yandan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,  Moskova Dış Ekonomik ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Sergey Çeremin ile görüşmesinde Moskova Kent Forumu'nun insanlık adına çok faydalı olduğunu ve foruma katılmaktan memnuniyet duyacağını belirtmişti.
 
Soyer, ayrıca kurmayı planladıkları Moskova Ofisi'nin 14 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek Moskova Kent Forumu ile eş zamanlı açılmasını istediklerini belirterek şunları söylemişti:
 
“Moskova ile İzmir arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi önemli. Gençlere yönelik olarak düzenlenecek aynı zamanda matematik, fizik ve bilişim alanlarını kapsayan Olimpiyat Oyunları'nı da çok önemsiyoruz. Olimpiyatlara İzmir'den de öğrenci göndermeyi hedefliyoruz. Yine İzmir’den ürünlerin Moskova’da, Moskova’dan ürünlerin İzmir’de satılabileceği bir alan da yaratılmalı. Bu sayede kültürleri tanımaya olanak sağlayacağız”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21