II Etap Raylı Sistem ödemesi ile Antalya’ya kelepçe

EXPO nedeniyle yapılan Antalya II. Etap Raylı Sistem’in bedeli yaklaşık yüzde 42, aylık taksiti de 9 kat artırıldı. Sorun çözülmezse Antalya Büyükşehir’in eli kolu bağlanacak.

II Etap Raylı Sistem ödemesi ile Antalya’ya kelepçe

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, “EXPO 2016 Antalya” nedeniyle yapılan Antalya II. Etap (Meydan-Havaalanı-Expo 2016 Alanı Hattı) Raylı Sistemin parasını istiyor. Hem de faizli olarak ve daha planlama aşamasında yapılmış anlaşmanın dışına çıkıp Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin elini kolunu bağlayacak bir taksitlendirme ile…

260 milyon liraya yapılan hat, işletme gelirinin yüzde 15’lik payı olan yıllık 600 bin lira gibi ödeme ile Antalya Büyükşehir’e devredilecekti. Şimdi borç 370 milyon liraya, ödemesi de aylık 4 milyonun üzerinde taksitlerle yıllık 50 milyona çıkarıldı.

.Para, belediyenin İller Bankasındaki payından kesiliyor. Sorun çözülmezse Antalya Büyükşehir’in eli kolu bağlanacak.

CHP ANTALYA MİLLETVEKİLİ ARI’YA SODUK

Konuyu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, kamuoyuna duyurmuştu. Antalya 3T olarak, Milletvekili Cavit Arı’ya olayın ayrıntısını sorduk: ‘‘Bu hattın yapılma amacı neydi, hangi şartlarda yapılmıştı, geri ödemesi ne şekilde olacaktı?’’

CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, sorularımızı cevaplarken, olayın siyaset üstü ve Antalya’nın çok önemli bir sorunu olduğunu vurguladı. “Çünkü Antalya Büyükşehir Belediyesinin ödemek zorunda kalacağı para Antalya’mızın ihtiyacı olan hizmetin eksik yapılması demektir’’ dedi, sorularımızı şöyle yanıtladı:

HAT NEDEN VE NASIL YAPILDI?

- ANTALYA3T: Antalya’nın II. Etap Raylı sistem hattı neden, hani şarrda ve hani şartlarla yapılmıştı?

- ARI: ‘‘Tüm Antalyalılar bilir ki bu II. Etap Raylı sistemi hattı EXPO 2016 nedeniyle yapılmıştır. EXPO, Olimpiyatlar ve Dünya Kupası ardından en büyük organizasyon olarak kabul edilir ve 160 yıllık Expo tarihinde ilk kez Türkiye de düzenlendi.

Bu kapsamda; 15 Şubat 2015 tarih ve 7272 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın ‘Projenin Üstlenilmesi’ başlıklı 6’ncı maddesinin 3’üncü fıkrasının ‘c’ bendi gereğince Antalya Büyükşehir Belediyesine ait Meydan-Havaalanı-Expo Raylı Sistem Hattının Ulaştırma Bakanlığı’nca devralınarak yapılmasına, projeden sağlanan gelirden alınacak yüzde 15 pay suretiyle de geri ödemesinin gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Bu şartlarda Raylı sistem 2016 yılında yapılmıştır. Proje ihale bedeli 260 milyon TL’dir.’’

NASIL ÖDENİYORDU, NE DEĞİŞTİ?

- ANTALYA3T: Antalya Büyükşehir Belediyesi ödemeye başladı mı, nasıl ödüyordu, ne değişti?

- ARI: ‘‘İş tamamlandıktan sonra da projenin devri aşamasında belirtilen ödeme şartı kapsamında, örneğin 2019 yılında elde edilen hasılat üzerinden yüzde 15’e denk gelecek şekilde şubat ayında 35 bin TL, mart ayında 37 bin TL, nisan ayında ise 42 bin TL gibi miktarlarla Hazine’ye geri ödenmiştir.

Ancak 1 Mayıs 2019 tarih ve 1014 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile ‘Proje maliyet bedelinin geri alınması ilgili belediyenin genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylardan yüzde 5 oranında kesinti yapılmak suretiyle geri ödenmesine’ karar verilmiştir. Bu karar üzerine Ulaştırma Bakanlığı Antalya Büyükşehir Belediyesinden, 145 milyon TL maliyet farkı da çıkartarak, kalan miktar olarak 379 milyon TL talep etmiştir. Bu yeni durumda Antalya Büyükşehir Belediyesi Bütçesinden her ay ortalama 4 milyon TL üzerinde bir para ile yıllık ortalama 50 milyon TL’lik bir para kesilmektedir.

Antalya Büyükşehir Belediyesi yılda 600 bin lira gibi bir miktarla 260 milyon lira ödeyecek iken, yıllık 50 milyon lira ödeme ve toplamda 370 milyon lira borcun altına sokulmuş olmaktadır. Yani bir anda şartlar olağanüstü değiştirilmiştir. Belediye önemli bir yükümlülük altına sokulmuştur.’’

‘BELEDİYE ZORA SOKULUYOR, HİZMETLER AKSAYACAK’

- ANTALYA3T: Bakanlık hem devir şartlarını değiştiriyor, hem fazla para istiyor hem de ‘‘hattı ben yaptım’’ diyor. Kamuoyu bu durumu, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki çıkışınızla öğrendi. Olayın bu boyutu nedir?

- ARI: ‘‘Yukarıda belirttiğimiz gibi esasen bu hat EXPO nedeniyle yapılmıştır. Zaten bu nedenledir ki Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, bakanlığının TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki 2021 Yılı Bütçe sunum kitapçığında 19.1 kilometrelik hattın bakanlık tarafından yapıldığına yer vermiş ve sözlü olarak da ifade etmiştir. Bunun parasının Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden istenilmemesi gerekir. İlla ki istenilecekse de bu taktirde yapım aşamasındaki kanuni şartlara göre istenilmelidir.

Burada bir haksız uygulama karşımıza çıkmaktadır. Antalya Büyükşehir Belediyesi çok büyük bir borcu kısa zamanda ödeme yükümlülüğü altına sokulmaktadır. Bu durum, Belediyenin tüm hizmetlerini aksatacaktır. Antalya halkının beklediği, ihtiyacı olan hizmetler yapılamayacaktır. Belediyenin şehre hizmetine, kırsalına hizmetine, yoluna, içme ve sulama suyuna harcayacağı ödenekler bu şekilde kaynaktan kesilmektedir. Bu şekilde bir uygulama Antalya halkının, çocuklarımızın geleceğinin ipotek altına alınması demektir. Hizmetlerin yapılamaması demektir.’’

- ANTALYA3T: Sorunun çözümü için ne yapılması gerekiyor. Diğer partilere bir çağrınız var mı, oldu mu?

- ARI: ‘‘Başta da ifade ettiğimiz gibi bu konu bir Antalya meselesi olup siyasetin üstünde bir konudur. Bu nedenle bu soruna herkesin sahip çıkması ve Antalya adına bu uygulamadan vazgeçilmesini istemesi gerekir. EXPO olmasaydı yapılmayacak olan bu hattın ödemesinin bu şekilde yapılmasından vazgeçilmesini Sayın Cumhurbaşkanı’ndan Antalya adına talep ediyoruz.

Ayrıca Antalya’nın iki Bakanının bu konuya sahip çıkmasını bekliyoruz. Yine AKP Antalya İl Başkanı’na ve milletvekillerine de buradan seslenerek bu konunun çözülmesi için gayret göstermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz. Aksi halde Antalya’nın bu haksız uygulamadan kaynaklı tüm zararının sorumluluğu siyaseten AKP’nin olacaktır. Antalya’nın tüm kent dinamiklerini, sivil toplum örgütlerini, Antalya’mızın tüm partilerini bu mücadelede hep birlikte tavır koymaya davet ediyorum.”

Haber:Mustafa Kazım AYDıN

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2020, 18:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER