Havaalanları tartışmalarına Çukurova da eklendi

Yapımı yılan hikayesine dönen, ihalesi birkaç kez yapılıp iptal edilen Çukurova Havalimanı yeniden tartışılıyor.

Havaalanları tartışmalarına Çukurova da eklendi

Türkiye'nin beşinci büyük havalimanı olacağı belirtilen Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın bu yıl 29 Ekim'de açılacağı açıklandı.

Mersin Tarsus’ta inşa edilen Çukurova Havalimanı’nı için diğer havalimanlarında olduğu gibi buraya da yolcu garantisi verildiği için Adana Havalimanı’nın kapatılacağı belirtiliyor. 

Zafer Havalimanı’nın zararını karşılaması için havayolu şirketlerinin yurtdışı uçuşlarında Eskişehir Havalimanı yerine Zafer Havalimanı’nı kullanmalarının istenmesi gibi, Çukurova Havalimanı’na verilen yolcu garantisinin tutturulması için Adana Havalimanının kapatılacağı belirtiliyor.

Adana Havalimanı pandemi öncesi yılda 45 bin uçak trafiği ve 50 bine yakın yolcuya hizmet veriyordu

“Adana Havalimanı kapatılamaz”

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Adana Şubesi Adana Havalimanı önünde "Adana Havalimanı kapatılamaz" yazılı bir pankartla basın açıklaması yaptı. Açıklamada BTS MYK üyesi Faik Kaltuk, herkesi Adana Havalimanı'na sahip çıkmaya çağırdı. 

Dünden bugüne Çukurova Havalimanı projesi

Çukurova Bölgesel Havalimanı projesi ilk olarak 2008 yılında gündeme geldi. Konunun gündeme gelmesi ile itirazlar başladı. Bölgede yeni bir havalimanının yapımına gerek olmadığı, bunun yerine Adana Havalimanının genişletilmesi gerektiği savunuluyordu.

2011'de yeni havalimanı için ilk ihaleyi yapıldı. Yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkan havalimanı ihalesini Skyline Havacılık ile Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Girişim Grubu, 357 milyon Euro'yla kazandı. Fakat temel atma töreninden yaklaşık bir yıl sonra ihaleyi alan firma iflas etti. DHMİ, inşaatı tamamen duran havalimanı için şirketle yaptığı sözleşmeyi 2015 yılında feshetti. 

2016'ın başında DHMİ, gazetelere ilan vererek projenin Yap-işlet-devret modeli kapsamından çıkartıldığı duyurdu ve havalimanının öz kaynakla yapılacağını açıkladı. İnşaatın tamamlanması için yapılan altyapı ihalesi Hazaryol ve Budakyol Ortak Girişim Grubu'na 224 milyon 874 bin TL'ye verildi. Havalimanının üst yapı işleri için 2018'de düzenlene nihale de 899 milyon TL bedelle TAV- Tepe Akfen-Nehirsu İnşaat ortaklığına verildi. 

Fakat üstyapı inşaatına hiç başlanmadı. Daha önce Yap-İşlet-Devret modelinden vazgeçilerek ihale edilen projeden bir kez daha geri dönüldü. DHMİ üstyapı tesislerinin yapımı, iç ve dış hatlar terminali ile mütemmimlerinin işletilmesi için Yap-İşlet-Devlet modeliyle 2020'de bir ihale açtı. İhale 297 milyon 100 bin Euro + KDV karşılığında Favori İşletmecilik AŞ/YAKO Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ ortak girişimine verildi. 

Kaynak: Turizm Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20