‘Geleceğimiz ipotek altına alınıyor’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Borsa İstanbul’un yüzde 10’luk hissesinin Katar’a satılması ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında gerçekleşen anlaşmaların ekonomik çürümenin ve mali çöküşün ilanı olduğunu söyledi.

‘Geleceğimiz ipotek altına alınıyor’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada; Borsa İstanbul'un yüzde 10'u Katar'a satılırken nasıl bir yöntem izlendiği ve kaça satıldığının yurttaşlardan saklandığına dikkat çekildi.

Yapılan açıklamada şöyle dendi:

‘’Bu antlaşmalar yapılırken TBMM yok sayılmakta ve fonun denetlenmesi Sayıştay’dan kaçırılmaktadır. Fonda bulunan varlıkların satılmasına Cumhurbaşkanlığı’na bağlı bir yönetim karar vermektedir.

İstanbul Borsası'nın yüzde 10'u satış şartları ve fiyatı belli olmadan, kamuoyuna açıklanmadan Katar'a satılıyorsa… Digitürk ihalesiz ve uzun süre satış fiyatı açıklanmadan Katarlı Bein Group'a satılıyorsa… Kazancının büyük kısmı Türkiye liglerini seyretmek için abone olanlardan gelen Katarlı Bein parayı ödeyemediği zaman para Devlet'ten ödeniyorsa… BMC'yi almaya-işletmeye parası yetmeyen işadamı için Cumhurbaşkanı Katar Emir'ini arıyorsa… Tank Palet Fabrikası 50 milyon dolar için 25 yıllığına BMC'ye yani Türk-Katar ortaklığına kiralanıyorsa… Katar Emiri'nin annesi Şeyha Moza'nın, önce Kanal İstanbul güzergahında 44 dönüm tarla aldığı, ardından bu tarlanın imar planındaki değişiklikle turizm ve ticaret alanına dönüştüğü ortaya çıkıyorsa… Haliç'te yapılması planlanan Altın boynuz projesi için Katar ortaklardan biri oluyorsa…

Tüm bu yaşananlar göstermektedir ki;

Ülkemizin stratejik öneme sahip kuruluşları ve kurumları Türkiye Varlık Fonu’na devredilerek yabancı-yerli sermayeye ve devletlere peşkeş çekilmektedir. Ülkenin servetini oluşturan kıyılarını, ormanlarını, kentlerini, meralarını, derelerini ve Cumhuriyetin kurumlarını satışa çıkarılmasının önünü açan Türkiye Varlık Fonu derhal ortadan kaldırılmalıdır.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Türkiye Varlık Fonu’nu Cumhuriyetin zenginliğini oluşturan kamu kurum ve kuruluşlarını ranta açılması olarak değerlendiriyor, iktidarı ülkenin geleceğini ve gelecek kuşaklarını, rehin alacak fondan ve uygulamadan acilen vazgeçmeye çağırıyoruz.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20