Erdoğan müjdeyi açıkladı

Erdoğan müjdeyi açıkladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 48 saattir beklediği müjdeyi açıkladı: Bambaşka bir yerde görülmedik zenginlikte bir kapı açtı, sevinçli haber Fatih sondaj gemisinden. Türkiye tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi.

Dolmabahçe’deki ofisinde açıklama yapan Erdoğan’ın ‘ulusa sesleniş’ formatındaki konuşmasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı temsilcileri ve yakın mesai arkadaşları yer aldı.

Fatih sondaj gemisinin 320 milyar metreküp doğalgaz bulduğunu belirten Erdoğan, “İlk kuyuda bulunan bu rezerv daha fazlasının habercisi” dedi.

‘Hedef 2023’te millete sunmak’

Operasyonu tamamen milli imkanlarla yapıldığını, yeni kuyular açılacağını vurgulayan Erdoğan, “Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz’deki doğalgazı milletimizin hizmetine sunduk” ifadelerini kullandı.

Dokuzuncu sondaj sonunda rezervin bulunduğunu söyleyen Erdoğan Akdeniz’den de benzeri müjdeler beklediklerinin altını çizdi.

Türkiye’nin yıllardır enerjide dışa bağımlı olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı, bu alandaki yatırımları sürdürme konusunda kararlı olduklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Türkiye artık kendi ayakları üzerinde duracak iradeye ve güce sahiptir. Yunanistan başta olmak üzere karşımıza çıkanların hepsi haklı olduğumuzu biliyor.”

Dünyadaki birçok çatışma ve kaosun ardında enerjinin yattığına değinen Erdoğan, ‘petrol ve doğalgaz kaynakları için vahşice insan kanı akıtıldığını’, buna odaklanan bir kapitalist sistemin varolduğunu söyledi.

‘Enerji bağımsızlığın tesisinde önemli’

Enerjinin bağımsızlığın tesisinde büyük öneme sahip olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı, ‘Doğu Akdeniz’deki hesaplara’ da değinerek, “Doğu Akdeniz’de onca oyunun gerisinde enerji kaynaklarının paylaşımı kavgası var” dedi.

Erdoğan, “İnsanlık bizde pettol onlarda kalmış olabilir ama Rabbim bize yeni bir sayfa açtı” diyerek üç sondaj ve iki sismik araştırma gemisinin çalışmalarına değindi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20