Emek mücadelesi sokağa iniyor

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, 2 Ağustos 2021 tarihinde başlayacak olan 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme görüşme tiyatrosuna ‘dur demek’ için alanlara çıkıyor.

Emek mücadelesi sokağa iniyor

Birleşik Kamu-İş Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada; grevli toplu sözleşmeli sendika hakkını savunarak, kamu emekçilerinin çözüm bekleyen sayısız sorunu olduğunu belirterek, ‘’26 Temmuz Saat 11. 00’da Burdur Yeşilova Fakir Baykurt Anıtı’nda, 26 Temmuz Saat 18. 30’da Antalya’da, 27 Temmuz Saat 10.30 Aydın’da, 27 Temmuz Saat 18.00’da İzmir’de, 28 Temmuz Saat 11.00’da Tekirdağ’da, 28 Temmuz Saat 18.00’da İstanbul Beşiktaş’ta, 29 Temmuz Saat 14.00’da Bursa’da, 30 Temmuz Saat 12.30’da Adana’da, 31 Temmuz Saat 14.00’da Samsun’da ve 2 Ağustos Saat 10.00’da Ankara'da açıklayacağız’’ ifadesini kullandı.

Açıklamada şöyle dendi:

‘‘6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde AKP iktidarı ve yandaş sendika, kamu emekçilerinin insan onuruna yaraşır adil ücret hakkını göz göre göre gasp edecektir. İktidar, her dönem Sözde Toplu Sözleşme uyuşmazlığı yaratarak, görüşmeleri Hakem Kurulu’na havale edeceğini söyleyebiliriz.

Yandaş konfederasyon ve AKP iktidarı önceki görüşmelerde attıkları imzalarla memurları açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmişlerdir.

Dört kişilik bir ailenin temmuz ayı açlık sınırının 3 bin 513 lira, yoksulluk sınırının 12 bin 195 lira olarak hesaplandığı bir dönemde kamu çalışanlarının ücretlerinin insan onuruna yakışır bir düzeye çıkarılması talep ediyoruz. Milli gelirin dağılımı ücretliler aleyhine bozulmaktadır, ücretlilerin gelirden aldığı pay yıllardır azalmaktadır. Zam oranlarının, iktidarın hiç tutmayan enflasyon hedefi ve TÜİK’in son aylarda açıkladığı yüzde 17 -18 seviyesinde olan yıllık enflasyon, gerçekte yüzde 35,7’li oranındadır. Gerçek enflasyon karşısında satın alma gücü mum gibi eriyen kamu çalışanları, artan refahtan ve ekonomideki reel büyümeden de pay alamamıştır.

Toplu sözleşmeyle ilgili taleplerden bazıları şöyle:

  • Kamu çalışanlarının en azından 2002 yılında milli gelirden aldığı pay kadar bir pay alabilmesini sağlayacak bir ücret zammı yapılmasını talep ediyoruz.
  • Önceki yıllarda yaşanan kayıpların karşılanabilmesi için kamu çalışanlarının ücretlerine öncelikle yüzde 30 oranında bir zam yapılmalıdır. Bu zamdan sonra 2022 yılının ilk yarısı için yüzde 15, ikinci yarısı içi yüzde 15, 2023 yılının ilk yarısı için yüzde 15 ve ikinci yarısı için de yüzde 15 oranında zam yapılmalıdır.
  • Üniversite mezunu tüm memurların ek göstergeleri 3.600’e çıkarılmalı, 6’ncı dereceye inen tüm kamu çalışanlarına ek gösterge verilmelidir.
  • Kamu çalışanlarına yılda bir defa yıllık izne ayrılırken bir maaş tutarında ikramiye ödenmelidir.
  • Gelir vergisi tarifesinden kaynaklanan vergi yükü artışı önlenmelidir. Tüm ücretlerin asgari ücret kadar olan kısmı vergiden istisna edilmelidir.
  • Aynı kadro ve unvanlarda çalışanlar arasındaki maaş farklılıkları giderilmeli ve eşit işi eşit ücret ödenmelidir.
  • Yıllardır artırılmayan doğum yardımı ödenekleri günün koşullarına göre yeniden belirlenmelidir.
  • Anayasa’nın çalışma yaşamı ve çalışanların haklarına ilişkin hükümleri, uluslararası sözleşmelere uygun olarak düzenlenmelidir. Grev hakkı anayasal güvenceye alınmalıdır.
  • Eğitim ve sağlık başta olmak üzere kamuda istisnai olması gereken sözleşmeli personel istihdamının genişletilmesine son verilmelidir.’’

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2021, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21