"Düşman ceza hukuku uygulanıyor"

Son infaz düzenlemesine bir itiraz da Antalya'dan yükseldi.. Antalya Baro Başkanı Avukat Polat Balkan son düzenlemeyi ve kendisine yönelik kınamayı Antalya 3T 'ye değerlendirdi.....

Polat Balkan ilk olarak infaz yasasının "torba yasa “ile meclise getirilip, yangından mal kaçırır gibi çıkarılmasına tepki gösterdi.

Başkan Balkan, "Torba yasa anlayışı tam 2 bin yıl önce Roma Hukuku'nda siyasi rüşvet kabul edilip reddedilmiştir, bizde ise bu anlayış maalesef yerleşti" dedi..

Süreç içinde sivil toplum kuruluşlarının, baroların görüşlerinin alınmadığını savunan Antalya Baro Başkanı Polat, "düşman ceza hukuku uygulanıyor" dedi.

Polat, Coronavirüs'ün yarattığı riski en aza indirmek için bu düzenlemeyi yaptığını söyleyenlerin, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı davrandıklarını savundu.

İhaleye fesat karıştıranların, kamu kaynaklarını talan edenlerin, hırsızların rüşvet alıp verenlerin affedildiği bir düzenleme olduğunu savunan Polat Balkan, "Buna karşın muhalif siyasi kimliği olanlar, gazeteciler, hukukçular düzenlemeden muaf...Coronavirüs bu insanlara uğramayacak mı? "şeklinde konuştu.

Mahkûmların cezaevlerinden ilgili makamların talebi üzerine çıkarılacak olmalarının ise her türlü kötü muamele ve işkencenin yolunu açacağına dikkat çeken Antalya Baro Başkanı "Neyse ki bu madde şimdilik askıya alindi... ama gündemden düşmüş değil “dedi.

Antalya Baro Başkanı Polat Balkan, çıkartılan infaz yasasının Anayasa Mahkemesi'nden döneceğini umuyor.

Bir süre önce Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu'na yönelik eleştirileri nedeniyle yapılan kınama ile ilgili de konuşan Balkan, "sözlerimin arkasındayım" dedi...

Metin Fevzioğlu'na yönelik eleştirilerini sürdüren Polat Balkan, " Bana yapılan siyasi bir kınama. Kaldı ki sözlerimin arkasındayım, bedeli neyse de öderim. Türkiye Barolar Birliği varlık nedeni olan hukuk devleti ve insan hakları mücadelesinden bir süredir savrulmuş durumda ve bunun sebebi de Metin Fevzioğlu'dur "

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER