'Dar ve sabit gelirlilerin yoksulluğunu giderek artırıyor’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 3 bin 468 lira olduğuna dikkat çekerek, ‘‘Yoksulluk sınırı ise 11 bin 925 liraya kadar yükseldi. Açlık sınırı bu yılın ilk altı aylık döneminde 322 lira yoksulluk sınırı ise 738 lira arttı’’ dedi.

'Dar ve sabit gelirlilerin yoksulluğunu giderek artırıyor’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın, dört kişilik bir ailenin, dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlediği açlık sınırı ile gıdanın yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da yoksunluk duygusu çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları dikkate alarak hesapladığı yoksulluk sınırı araştırmasının Haziran 2021 sonuçları açıklandı.

Açlık sınırı haziranda bir önceki aya göre 4 lira azalırken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama 93 lira ve yoksulluk sınırı da 62 lira arttı. Bu yılın ilk yarısında ise açlık sınırı 322 lira, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 443 lira arttı. Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçlarını insan onuruna yaraşır bir şekilde yoksunluk hissi çekmeden karşılayabilmesi için yapması gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı da ocak-haziran döneminde toplam 738 liralık artışla 11 bin 925 lira oldu.

AÇLIK SINIRI 3 BİN 468 LİRA

Dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için alması gereken kaloriyi sağlayacak gıda maddelerinden oluşturulan bir sepete bir ay süreyle ödenmesi gereken para haziranda 3 bin 468 lira olarak hesaplandı.

GIDA DIŞI HARCAMALAR

Diğer açlık ve yoksulluk sınırı araştırmalarından farklı olarak, yoksulluk sınırının belirlenmesinde gıda dışı harcamaların fiyat artışları da esas alınarak yapılan araştırmaya göre, dört kişilik bir ailenin gıda dışındaki gereksinimlerini karşılayabilmesi için gereken harcama tutarı da haziranda 8 bin 484 liraya çıktı.

Haziranda giyim ve ayakkabı harcamaları 672 liraya çıktı. Barınma (kira dahil) harcamaları 1.770 liraya yükseldi. Ev eşyası harcamaları 981 liraya çıkarken, sağlık harcamaları 396 lira oldu. Ulaştırma harcamaları 1.783 liraya, haberleşme harcamaları 514 liraya yükseldi, eğlence ve kültür harcamaları 334 liraya indi. Eğitim harcamaları 263 liraya olurken, otel harcamaları 693 lira, diğer mal ve hizmetlerle ilgili harcamalar 540 lira olarak hesaplandı. Alkollü içki ve sigara harcamaları ise 538 lirada kaldı.

Gıda dışı harcamalarda bu yılın ilk yarısında 443 lira son bir yılda ise 1.065 liralık artış yaşandı.

YOKSULLUK SINIRI

Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise haziranda 11 bin 925 liraya yükseldi.

Yoksulluk sınırında, bu yılın ilk altı aylık döneminde 738 liralık artış yaşandı. Yıllık artış ise 1.581 lira oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20