‘Cumhuriyetin kuruluş felsefesi 3 Mart Devrim Yasalarıdır’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, bugünün en önemli devrim yasalarının Meclis’te kabul edilişinin 97. Yıldönümü olduğunu belirterek, ‘’3 Mart devrim yasaları ile Türkiye Cumhuriyeti; ulusal, laik ve bilimsel temellere dayanan çağdaş bir devlet olmanın temellerini atmıştır’’ dedi.

‘Cumhuriyetin kuruluş felsefesi 3 Mart Devrim Yasalarıdır’
banner24

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada; TBMM’de kabul edilen üç devrim yasası ile laikliğin temelinin atıldığına vurgu yapıldı.

Açıklamada şöyle dendi:

‘‘Devrim yasalarının üzerinden 97 yıl sonra çıkarılan eğitim yasaları, eğitim müfredatı, zorunlu din dersleri, imam hatipler ve özel okullar ile eğitim tekrar çok başlı hale getirilmiştir. Eğitim alanında çıkarılan birçok gerici yasal düzenleme yanında, 4+4+4 olarak adlandırılan ucube yasa ile laik ve bilimsel eğitim gericileştirilmiştir.

AKP iktidarının bilimsel, laik, ulusal ve demokratik eğitimi tasfiye etme girişimlerine karşı aklın ve bilimin egemenliğini sonuna kadar savunacağız.

Devrim kanunları, Cumhuriyet’in saygın, yetkin, üretken yurttaşlarını yetiştirmeyi hedeflemektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm kurumları ve kuralları, dine, etnisiteye göre değil, laiklik ilkesine göre şekillenmiştir ve bu yapı korunacaktır.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21