"Cezasını çeken çalışamaz mı?"

ÖZEL HABER: Son günlerde Muratpaşa Belediyesinde eski bir hükümlünün çalıştırılmasıyla ilgili çıkan tartışmaların gerçek mahiyetini kamuoyuna iletmek amacıyla Muratpaşa Belediye yetkilileri ile bir dizi görüşme yaptık. Yaptığımız araştırmaya göre; Murat Katrağ isimli eski hükümlünün nasıl işe girdiğini yetkilerle sorduk.

"Cezasını çeken çalışamaz mı?"
banner24

İŞE NASIL GİRDİ

Konuyu sorduğumuz belediye yetkilisinin ifadesi aynen şöyle;

“1993 yıllarında işlediği suçların cezasının infazı sonrası, Antalya Adliyesi Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’ne başvurusu neticesinde Antalya Cezaevi İnfaz Savcısı Ertan Ünsal’ın yönlendirmesi ve Fazlı Yılmaz isimli bir İnfaz Koruma Memurunun referansıyla Muratpaşa Belediyesi’ne personel hizmeti sağlayan taşeron şirkete 13 Ağustos 2014 tarihinde işe başlamıştır. Yani durup dururken gel belediyede çalış diye kimse çağırmadığı gibi işe girişi ile ilgili her hangi bir siyasi referans da söz konusu değildir.

24 Aralık 2017’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle getirilen kamudaki taşeron işçilere yönelik düzenlemeyle sürekli işçi statüsüne geçiş ile ilgili ikinci bir süreç başlamıştır. Hizmet alımı sözleşmeleri kapsamında temizlik işlerini üstlenen şirkette çalışan eski hükümlü Murat Katrağ’da sürekli işçilik için başvuruda bulunmuştur.”

BAŞVURULARI REDDEDİLDİ

İnsan kaynaklarından sorumlu yetkililerin daha sonraki süreçle ilgili açıklamaları şöyle oldu:

“Muratpaşa Belediyesi olarak hizmet alım sözleşmeleri, başka bir ifadeyle taşeron olarak çalışan işçilerin belediye şirketine işçi olarak geçişlerine yönelik başvuru sonuçlarını 21 Şubat 2018’de açıkladık. Açıklanan bu listede, Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalışan söz konusu eski hükümlünün 686 sayılı kararnamede belirtilen şartları taşımadığı gerekçesiyle geçişi Muratpaşa Belediyesince reddedildi.

Kişi, kanunun kendisine verdiği hakkı kullanarak Antalya Valiliği’ne itirazda bulundu. Vali Yardımcısı Mustafa Özkaynak başkanlığında farklı kamu kuruluşlardan temsilcilerle birlikte dönemin Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Şimşek’in de içinde bulunduğu Antalya Valiliği İtiraz Komisyonu, ilgilinin gerekli şartları taşımadığını bildirerek 2 Mart 2018’de bu itirazı da reddetmiştir.

KARARNAME DEĞİŞKİLİĞİ

Hem belediyenin, hem de Valiliğin sürekli işçi statüsüne geçişlerle ilgili yapılan başvurular reddedildiği halde nasıl oldu da belediyede işe başladı, diye sorduğumuzda şu açıklamayı yaptılar.

“. 686 sayılı ilk kararnamede sürekli işçi olabilmek için 657 sayılı kanunda belirtilen memur olabilme şartlarını öngörülmüştü. Bu durum Türkiye genelinde çok sıkıntılara yol açınca bu sıkıntıları gidermek amacıyla 375 sayılı kararnameye uygun olarak İçişleri Bakanlığı Mahalle İdareler Genel Müdürlüğü, 4 Nisan 2018’de bir yönerge yayınladı. Bu yönergede sürekli işçi olabilmek için sadece anayasal düzene ve devlete karşı suç işlemiş olanlar hariç tutuldu.”

VALİLİK ONAYI İLE İŞE ALINDI

Sonraki süreçte şartlar değiştiği için yeniden işe alınma başvurusu yapan Murat Katrağ ile ilgili yeni şartlara uygun olup olmadığına ilişkin güvenlik ve arşiv çalışması yapıldığını ifade eden yetkililer şöyle devam ettiler.

“Durum böyle olunca İçişleri Bakanlığı’nın ilgili görüşü doğrultusunda, belediyede işçi statüsüne geçişte gerekli şartları taşımadığı için önceden reddedilen söz konusu eski hükümlü hakkında gerekli güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması süreci başlatıldı. Yaklaşık 4 aylık sürecin ardından içinde Antalya Valiliği temsilcisinin de bulunduğu 13 kişilik bir heyet, 6 Kasım 2018’de eski hükümlünün belediye iştiraki şirket Falez AŞ bünyesine işçi olarak geçişine onay vermiştir.

Bundan ibaret olan süreçte, Muratpaşa Belediyesi kişinin işlediği suçların içeriğine ilişkin de bir bilgi sahibi değildir. Çünkü Kuruma iletilen Adli Sicil Kayıtlarında sadece, suç tarihi, kişinin yargılandığı mahkeme ve Ceza Kanunun ilgili maddesi uyarınca aldığı ceza yer almaktadır.”

Haber:Mehmet TALAY

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21