‘BAİB emin adımlarla yoluna devam ediyor’

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği, Batı Akdeniz’deki ihracatın 2020 yılının kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 31, 62 oranında artışla 191.134.962 dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

‘BAİB emin adımlarla yoluna devam ediyor’

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği kasım ayı ihracat rakamları açıklandı. 4 Dönem BAİB Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Berdan Ber, kasım ihracatında da liderliği sürdüren yaş sebze meyve ihracatını maden ve metaller ile ağaç mamullerinin takip ettiğini söyledi. BAİB’in emin adımlarla 1,9 milyar USD hedefine ulaşmaya çok yaklaştığını ifade eden Ber, yılmadan çalışan ihracatçıları kutladığını söyledi.

Yaşanan önemli başarıyla ilgili olarak Antalya 3T’ye özel açıklamalar yapan Ber, gıda sektörünün pandemiden dolayı pozitif bir ayrışma yaşadığına dikkat çekerek, ‘’Gıdanın önemini burada daha etkili bir şekilde görüyoruz. İnşaat sektöründe de genel anlamda çok ciddi bir yükselme olmadığı için maden ve metaller daha düşük bir seyirde artış gösterdi. Totalde baktığımızda geçen seneye göre yüzde 13 oranında bir gerileme var. İnşaat sektörü ya da yatırım planlamalarında pandeminin de etkisiyle ülkelerin geri durması bunda çok etkili oldu’’ dedi.

Sene sonunda bölge ihracatlarını 1.9 milyar dolarla tamamlayacaklarının altını çizen Ber, ‘’BAİB Antalya - Burdur - Isparta üçgenindeki ihracatçıların çalıştığı bir bölge. Her sene BAİB’in hedefleri var. Bu yıl ki hedefleri yaklaşık olarak karşıladık. Bölge ihracatımız döviz kuruna rağmen euro-dolar bazında da olsa hem değer hem de miktar bazında ciddi bir artış sergiledi. Bu oldukça önemli bir durum’’ diye konuştu.

‘Hala çözülmeyen sorunlar var’

Berdan Ber, özellikle dayanıksız tüketim ürünleri olan yaş meyve sebze ile ilgili hala çözülemeyen dozvola ve vize sorunlarının bulunduğunu da sözlerine ekleyerek, bu sorunların çözülmesiyle, ihracat oranlarının da bir miktar daha artacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2020, 14:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20