Avukatlardan savuna mitingi: ‘Biat etmeyiz, eğilmeyiz’

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu'nun, “Savunma Mitingi” çağrısının ardından avukatlar Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda bir araya geldi. Adliye önünde açıklamada bulunan Durakoğlu, "Buradan Ankara'ya söylüyorum. Susamaz barolar. Bunu bilmeli Ankara. Biz biat etmeyiz, eğilmeyiz" dedi.

Avukatlardan savuna mitingi: ‘Biat etmeyiz, eğilmeyiz’
banner24

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde “Savunma Mitingi” düzenleyen avukatlar, Durakoğlu’nun paylaşımı nedeniyle pankart ve döviz taşımadılar. Miting öncesi adliye binasının önü bariyerlerle çevrilirken Mehmet Durakoğlu mitinge saatler kala yaptığı paylaşımda, "Bugün yapacağımız toplantının talebi “hukuk devleti”dir. Katılanların politik kimlikleri öne çıkmamalıdır. Tam tersine bütün görüşleri ortaklaştırmak iddiası içinde olmalıyız. Bu nedenle, pankart döviz gibi materyaller taşınmamalıdır" dedi.

Miting alanında açıklama yapan Durakoğlu, ‘’Kimisi ölüm orucunda avukatların. Yaşamlarını değil avukatlıklarını kaybedecekleri için direniyor avukatlar. Adil yargılanmak istiyorlar. Yaşamlarını değil avukatlıklarını kaybedecekleri için direniyorlar’’ dedi.

Durakoğlu, avukatlara hitaben şöyle konuştu:

‘’Siz siyaset yapıyorsunuz diyorlar. Siyaset yapmanın suç olduğu bir ülke söyler misiniz bana? Hukukçular siyaset konuşmasın istiyorlar, ölene kadar konuşacağız. Biz insan haklarına sahip çıkmak zorundayız. Hukukun üstünlüğünü gözetmek görevimiz. Buradan Ankara'ya söylüyorum. Susamaz barolar. Bunu bilmeli Ankara. Biz biat etmeyiz, eğilmeyiz. 2010 referandumunda yapmayın dedik, yargıyı FETÖ'ye teslim ediyorsunuz dedik. ‘FETÖ diyemezsiniz, hocaefendi’ dediler. Bu da bir FETÖ projesidir. Yazın bunu bir kenara. Bu bir FETÖ projesidir. 2010 yılında referandum ile planlanan bir projedir. Bu ülkenin dirence ihtiyacı var. Avukatlara ihtiyacı var. Şiddet kullanmadan, provokasyonlara pabuç bırakmadan en iyi sergileyen avukatlara ihtiyacı var. TBMM'nin iradesine daima saygı göstereceğiz ama yasa yapma gücünü silah olarak kullanmaya kalkışanlara onun bir bumerang gibi geri döneceğini anlatacağız. Bunları hatırlatacağız onlara. Bu bizim demokratik hakkımız. Bu hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu teklifin evrensel hukuk formlarına, anayasaya aykırı olduğunu kanıtlayacağız, çünkü bir avukatız.’’

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2020, 13:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER