“Antalya’da birinci partiyiz…”

Antalya siyasi partilerin il başkanlarıyla olan söyleşi dizimizde bu kez İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran ile genel ve yerel siyaseti, parti için meseleleri konuştuk.

“Antalya’da birinci partiyiz…”

Antalya siyasi partilerin il başkanlarıyla olan söyleşi dizimizde bu kez İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Başaran ile genel ve yerel siyaseti, parti için meseleleri konuştuk.

Antalya için oldukça iddialı konuşan Başaran, İYİ Partinin de ilk seçimde iktidar partisi olacağını, Akşener’in önümüzdeki dönem cumhurbaşkanı seçileceğini ileri sürdü.

Siyaset çıtasını oldukça yükseğe koyan Başaran, genel ve yerel siyaset gündemi ile ilgili söyledikleri şunlar:

“AKP ile MHP beraber iktidar değil mi? Bugünle ilgili, yarınla ilgili herhangi bir umut veriyorlar mı? Esnaf dükkân kapatıyor. Çiftçi tarlasını satıyor. İnsanlar her geçen gün yoksullaşıyor. Geçenlerde önemli görevlerde bulunan bir dostumla konuluyordum, inanılmaz bir umutsuzluk dalgasının ülkeyi kapladığını, intiharların peş peşe yaşandığını ifade etti”

***

 • Sayın Başaran, bir araştırmada en hızlı yükseliş gösteren liderin Sayın Akşener olduğu belirtilmiş ama aynı araştırmada parti oylarının bu yükselişe paralel olmadığı iddia edilmektedir? Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sayı Genel Başkanımız şu anda Türkiye’nin en başarılı lideri durumunda. Halkın umudu, tek umudu olma yolunda hızla ilerliyor. Halkın içinde dolaştığımızda, ilçe gezilerinde bunu çok net olarak görüyoruz. Parti olarak bu yükselişe paralel olarak ilerlemek elbette önemli ama seçmen davranışlarının parti boyutunda hemen değişmesi zor bir olaydır. Ancak ilerleyen zamanlarda partimizin oylarının da aynı oranda yükseldiğini göreceksiniz.

 • Nasıl bir yükseliş olur sizce?

Türkiye’nin birinci partisi olacağız. Sadece Türkiye’de değil, iddia ediyorum Antalya’da da birinci parti olma yolunda ilerliyoruz. Halk bu yokluktan, yoksulluktan yaka silker duruma geldi. Kendisine yeni bir umut arıyor ve o umudu da İYİ Parti ve Sayın Genel Başkanımızda görüyor.

 • Akşener’e destek oranı yüzde 34 iken, en iyi araştırma sonucu İYİ Partiyi yüzde 14 oy oranında gösteriyor. Bu farkın oluşmasında parti içindeki uyumsuz kadrolar neden olabilir mi?

Partimiz içindeki tüm sıkıntılarını attı. Kurultay döneminde bu sıkıntılara son verildi. Mükemmel bir kadro oluşturuldu. Tüm ekip en iyi şekilde çalışıyor ve biz Antalya’da, Genel Merkez kadrolarımız ve Sayın Genel Başkanımızda Türkiye çapında sokak sokak, esnaf esnaf dolaşıyoruz.

 • Ekrem İmamoğlu, 8 Mart Dünya kadınlar Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında HDP eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile Sayın Akşener’i yan yana etiketledi. Bu durum partinizdeki bazı çevrelerce şiddetle protesto edildi. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Sayın Genel Başkanımız bu tepkilere çok yerinde ve güzel bir cevap verdi. Arkadaşlarımızın bir kısmı bunu beğenmemişler, olabilir. Bu onların özgür görüşüdür ve buna saygı duyarım, dedi. Bende Genel Başkanımızla aynı şeyi düşünüyorum. Partimizde demokrasi var. Herkes her olayla ilgili tepkisini dile getirebilir. Ama sonuçta parti politikasına uyar herkes. Bunun altında herhangi bir şey aranması doğru değil. Bizim seçmenimiz bundan rahatsız olmaz. Zaten partimizin ve Genel Başkanımızın teröre ve PKK’ya bakış açısı bellidir, her fırsatta da bunu açıklamıştır.

 • MHP İl Başkanı bir açıklamasında “İYİ Partiye giden ve orada rahatsız oldukları için geri dönem Ülküdaşlarımız var. Her gün birkaç kişiyi yeniden MHP’ye üye yapıyoruz” dedi. İYİ Partiden bu şekilde kopmalar var mı?

Yok öyle bir şey. Ama her partiden rahatsızlık duyarak gidenler olur. Bizde başka partilerden rahatsızlık duyduğu için gelenler var. Bu demokrasinin gereğidir zaten. Bizim partimizde şu anda yoğun üye talebi var. İYİ Partide sadece Ülkücü arkadaşlarımız yok. CHP’den, AK Partiden, MHP’den ve diğer partilerden gelip siyaset yapanlar var. Elbette bu partinin kuruluşunda Ülkücü dostlarımızın çok büyük emeği vardır. Biz her hangi bir partinin devamı değil, Genel Başkanımızın da belirttiği gibi merkez partisiyiz.

 • Anlattıklarınızdan İYİ Partili kimliğinin oluştuğunu ifade ediyorsunuz. Artık biz kurumsallaştık diyebiliyor musunuz? Yani partinizin üyesi olanlar kendileri geçmiş çizgileriyle değil, İYİ Partili kimliği ile ifade edebiliyor mu?

Kesinlikle artık Türkiye siyasetinde net olarak İYİ Partili kimliği vardır ve oturmuştur. Üyelerimiz geçmişlerinden söz ederken elbette geldikleri çizgiye atıf yaparak konuşurlar ama bugünden söz ederken İYİ Partili kimliği ile kendilerini ifade ederler. Bu da partimizin artık kurumsallaştığını çok açık olarak ortaya koymaktadır.

 • Anlattığınıza göre, İYİ Partiden ayrılıp gitmek sözü doğru değil.

Sayın Talay, AKP ile MHP beraber iktidar değil mi? Bugünle ilgili, yarınla ilgili herhangi bir umut veriyorlar mı? Esnaf dükkân kapatıyor. Çiftçi tarlasını satıyor. İnsanlar her geçen gün yoksullaşıyor. Geçenlerde önemli görevlerde bulunan bir dostumla konuluyordum, inanılmaz bir umutsuzluk dalgasının ülkeyi kapladığını, intiharların peş peşe yaşandığını ifade etti. Tablo bu kadar karanlık yani.  Şu anda ticaret erbabı batık. İstanbul’dan sonra en çok çeki yazılan, yani çekleri karşılıksız çıkan il Antalya. Bu tabloyu yaratanların yanına niye gitsin İYİ Partililer?

 • Genel seçimde Antalya’da yüzde 17 oy oranına sahip oldunuz ancak bu başarıyı yerel seçimde gösteremediniz. Elmalı ve Demre dışında diğer ilçelerde kaybettiniz. Bunun nedenleri nelerdir sizce?

Bunun çok çeşitli nedenleri var. Belediye başkan adayından tutunda meclis üye listesine, seçmenin o anki duygusal durumuna tutunda, iktidar partisinin yanıltıcı vaatlerine kadar uzanan çok çeşitli nedenleri sayabiliriz. Ama bunları geride bıraktık artık. Önümüze bakıyoruz. Gelecek seçimlerde en iyi başarıyı nasıl sağlarız diye çalışıyoruz ekiplerimizle.

 • Önümüzdeki dönem için iddialısınız yani…

Bunu buradan şimdiden ilan ediyorum. Önümüzdeki ilk seçimde Antalya’da birinci parti olacağız. Bunu neye dayanarak söylüyorsun diyebilirisin. İnsanlar gece gündüz partimizi arıyorlar. Perişanlar ve İYİ Partiyi umut olarak görüyorlar. Tanımadığım bir kadıncağız arıyor “280 lira elektrik parasını veremediğini ve elektrik kesilirse soğukta kalacağız” diye yardım istiyor. İşçisi, memuru, esnafı, işadamı, tüccarı arıyor umut arıyor bizlerden.

 • Kuruluşundan bu yana size gelene kadar Antalya teşkilatınızda sürekli karşılıklılık vardı. Bunu aşabildiniz mi?

Bakın, bunları artık geride bıraktık. İlk defa kongremizi yaptık. Partimizin tabanı tercihlerini ortaya koydu. Büyük bir uzlaşma ile beni ve ekibimi yönetime seçtiler. Bizde demokrasiye olan inancımızla tüm partilileri kucaklayarak yolumuza büyük bir inanç ve azimle yürüyoruz. Birliğimiz ve beraberliğimiz tamdır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.

 • Büyükşehir Belediye Başkanı Millet İttifakının adayı olarak sizlerinde desteği ile seçimi kazandı. Ancak iddialara CHP ve İYİ Parti Genel Başkanlarını arayarak iki partinin il başkanları ile çalışamadığını ve görevden alınmasını istediği ileri sürülüyor.

Bu tamamen uydurma ve asparagas bir iddiadır. CHP kanadını bilmem ancak bizimle ilgili böyle bir girişim söz konusu değildir. Ben kongre ile seçilmiş bir il başkanıyım. Partimde uzlaşmayı sağladığım gibi Türkiye’ye örnek olacak şekilde Millet İttifakını en iyi şekilde sürdürüyorum. Muhittin Başkanla hiçbir sorunumuz yoktur kendiside bizimle gayet dostane şekilde uzlaşma içerisinde çalışmaktadır.   

 • İttifak ilişkileri içerisinde CHP ile gayet uyumluyuz diyorsunuz…

Uyum ötesinde Türkiye’ye örnek olacak bir iletişim içerisindeyiz. Bugüne kadar Büyükşehir ve temsilcimiz olmayan CHP’li belediyelerde İYİ Partinin mutlaka bir temsilciliği gerçekleştirildi. Muratpaşa, Konyaaltı, Döşemealtı ve Manavgat ilçe belediyelerinde başkanlarımız bunu gerçekleştirdiler. Bunlar iletişim ve ittifaktaki uzlaşmanın sonucundur.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2021, 21:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20