Antalya Kent Konseyi: Koronavirüs kararları gözden geçirilmeli

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu, özellikle yaz aylarında iklim, coğrafi konum ve nüfus yoğunlukları dikkate alınarak mevcut uygulamaların gözden geçirilerek yeni tedbirlerin alınması gerektiğini açıkladı.

Antalya Kent Konseyi: Koronavirüs kararları gözden geçirilmeli

Antalya Kent Konseyi Yürütme Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, turizm mevsiminin açılmasıyla birlikte turizm tesislerinin pandemi sürecine adapte olduğu, gerekli önlemleri ve sertifikaları aldıkları belirtildi.

Kent yaşamında turizm tesislerine paralel duyarlılığın olmadığı belirtilen açıklama şu şekilde devam etti: ‘’Örneğin maske takımı son derece düşüktür. Restoran, kafe ve bar gibi yerlerde gerek bakanlığın gerekse il hıfsısıhha kurullarının kararlarına uyulmamaktadır. Bu konuda yeterli denetimin yapılmadığı görülmektedir. 65 yaş üstüyle ilgili sokağa çıkma serbestliğinde hava sıcaklığının 35-40 derece, nem oranının % 70 ile 85 arasında olmasına rağmen değişiklik yapılmamıştır. Turizm mevsimiyle birlikte kente gelen yerli, yabancı turistlerle yerli halka farklı uygulamalar yapılmaktadır. Şöyle ki 65 yaş üstü bir turist sokağa çıkabilmekte iken yerli turiste saat 20.00’den sonra kısıtlama uygulanmaktadır.’’

Antalya Kent Konseyi alınması gereken kararları şöyle açıkladı:


• Kent merkezinde maske takma zorunluluğunun getirilmesini, yerel yönetimlerin ücretsiz maske dağıtımı yapmasının sağlanmasını,
• 65 yaş üstü yaşlıların sokağa çıkma saatlerinin iklim şartlarına uygun hale getirilmesini,
• Toplu yaşam alanlarının denetimlerinin sıkılaştırılmasını,
• 65 yaş üstü sokağa çıkma kısıtlamasında yerli - yabancı turist ayrımının kaldırılmasını,
• İl Pandemi Kurulları’nda diğer bazı kentlerde olduğu gibi Antalya’da da başta Kent Konseyi olmak üzere ilgili STK ve Meslek Odaları’nın da katılımının sağlanması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2020, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER