Ankara'dan Moskova'ya tren

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı üzerinden Türkiye ile Rusya arasında işletilecek ilk blok ihracat treni, yarın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu’nun katılacağı törenle yola çıkacak.

Ankara'dan Moskova'ya tren
banner24

Geçen yıl aralık ayında Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ve Orta Koridor üzerinden Türkiye ile Çin arasında sefer yapan ihracat trenlerinin başarıyla işletilmesinin ardından, Türkiye ile Rusya arasında blok ihracat trenleri işletilecek.

TRT'nin haberine göre, Türkiye’den Rusya’ya gidecek olan ilk blok ihracat treni 4 bin 650 kilometre yolu 15 vagonuyla, 8 günde kat ederek Rusya’ya ulaşacak.

Rusya'ya gidecek ilk blok ihracat treni, yarın saat 10.00’da tarihi Ankara Garı’ndan uğurlanacak. Törene Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu da katılacak. 

Trenle 15 konteyner içinde, Türkiye’de üretilen 3 bin 321 adet beyaz eşya taşınacak. 

4 bin 650 kilometre yolu, 8 günde kat edecek

Ankara’dan yola çıkacak olan tren, Gürcistan-Azerbaycan’dan geçerek Rusya Federasyonundaki varış yeri olan Vorsıno’ya (Moskova) kadar yaklaşık 4 bin 650 kilometre yolu, 8 günde kat edecek. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Pandemi sürecinde ülkemizin ihracatını artırmaya yönelik çalışmaların en büyük destekçisi olan demiryolu taşımacılığının, Türkiye- Rusya aksında da başlatılması ile yepyeni bir döneme adım atıldı. Karayolu + demiryolu kombine taşımacılık ve kapıdan kapıya teslim modeli ile yapılacak olan Türkiye-Rusya arasındaki bu taşıma; ihracatçılarımıza önemli bir alternatif ile rekabette çok önemli yer tutan lojistik maliyetleri ve zaman unsuruna da önemli katkı sunacak” ifadelerini kullandı.

Çin’in X’ian şehrine gidecek yeni ihracat treni de yine yarın Rusya ya gidecek blok ihracat trenin ardından hareket edecek. 

Tren 8 bin 693 kilometre yol alıp, 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek yükünü Çin'e 12 günde ulaştıracak. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20