‘AKP iktidarı müziğe düşmanlık etmekten vazgeçmelidir’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, AKP iktidarın, pandeminin arkasına sığınarak destek görmediği kesimlerin yaşam tarzına ve temel özgürlüklerine dönük saldırılar yaptığına dikkat çekerek, ‘‘Bu durumun farkındayız ancak kabul etmiyoruz’’ dedi.

‘AKP iktidarı müziğe düşmanlık etmekten vazgeçmelidir’

 Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada şöyle dendi:

‘‘En son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Covid-19 kısıtlamaları sonrası normalleşme kapsamında müzikle ilgili sınırlamayı gece 24.00'e çekeceklerini açıklaması sınırları aşmıştır.

Ülkenin normalleşme sürecine girecek olmasıyla konser, festival ve etkinler yapma fırsatı bulacak müzisyenlere şimdide Cumhurbaşkanı Erdoğan engel olmaktadır.

AKP iktidar olduğu 19 yıl boyunca her alanda yaptığı yıkımı kültür ve sanat alanında da yapmıştır. Sanatçıları, tiyatrocuları, sinemacıları hedef göstermeyi doğal gören AKP iktidarı müzikle yaşamını sürdüren insanları açlıkla terbiye etmeye çalışmaktadır.

Müziğin bir ülkenin ruh sağlığı için çok önemli olduğunu belirtiyoruz. Özellikle pandemi sürecinde mutsuz, huzursuz, psikolojik çöküntü yaşanan bir dönemde kültür-sanat aktivitelerinin iyileştirici bir gücü olduğu bilinmelidir.

Cumhuriyetin aydınlanmacı kültürüne sahip çıkıyoruz.  AKP iktidarına sesleniyoruz; virüs notalardan yayılmıyor, müziğe ve sanata saygı duyulmalıdır.

Sayıları yüzbinleri bulan müzik emekçileri çalışanları çıkmazdadır. 

Salgının başından beri hemen her sektörün bu durumdan etkilendi ancak normalleşme adımlarının atıldığı bir dönemde müzisyenlerin yoklarmış gibi davranılması kabul edilemez.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20