Adaletten Şaşarsanız, Nerde Tökezleyeceğiniz Hiç Belli Olmaz

ÖZEL HABER: Bir dönem AKP'de siyaset yapmış, Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Meclis'in 100. yılında toplantıya gelmeyen eski yol arkadaşlarını sert bir dille eleştirdi.

banner5

100 yıl önce Meclis'in çok zor şartlarda kurulduğunu hatırlatan Eski Kültür ve Turizm Bakanı Günay, "2017 den sonra bambaşka sisteme geçtik. Parlamentonun doğru dürüst işlevi kalmadı. Şu an hükümet dediğiniz mekanizma tek kişiden ibaret. Seçilen Bakanlar meclis dışından da olabiliyor ve meclise karşı sorumlu değiller" dedi.

Mecliste yapılan konuşmalara da dikkat çeken Eski Bakan Günay, "Mecliste söylenen bir söz vardı. 1.Meclis en güçlü meclisti, en güçlü meclisin 100. Yıl dönümünü en zayıf meclis kutladı.

Ben 1977 yılında CHP den milletvekili olarak meclise girdim. Milletvekilinin ön seçimle seçildiği yıllar, meclisin de en güçlü olduğu yıllardı" dedi.

Türkiye bugün nasıl bir sistemle yönetiliyor sorusu üzerine Ertuğrul Günay şunları söyledi;

"Biz aslında oldukça hukuk dişi kişisel bir sistemle yönetiliyoruz. Bizde kuvvetler ayrılığı kalmadı. Her şey bir kişinin iradesine bağlı.

Bu ülkede geçmişte partili Cumhurbaşkanı vardı. İsmet Paşa, Celal Bayar. Ama onlar ellerinde mikrofonla meydan meydan dolaşıp siyasi görüşlerini ortaya dökmüyorlardı.

Bir kolaylaştırıcı, bir moderatör gibi görev yapmaya çalışıyorlardı. Bir hakem görünümü taşımaya çalışıyorlardı.

Şimdi Sayın Erdoğan partili Cumhurbaşkanı olarak İsmet paşa ve Celal Bayar’ın çizdiği figürlerin dahi gerisine düştü. Bir anlamda partizan Cumhurbaşkanı

Adaletin hukukun herkese lazım olduğunun altını çizen Ertuğrul Günay, "Ben yapıyorum yanıma kar kalır kimse sanmasın. Kenan Evren'in saltanat sürdüğü yılları biliyorum. Sonra nasıl hasta yatağında sanık yapıldığını yargılandığını gördük.

Anadolu’da bir söz vardır; keser döner sap döner, gün gelir hesap döner. Yine bizim inancımızda bir söz vardır; 'Vallahi Allah’ın hesabi yakındır' diye. İnsanlık tarihinde yapılan adaletsizliklerin hesabının sorulacağı bir an gelir."

Hükümette bakanlık yaptığı dönemde gördüğü yanlışları da yüksek sesle dillendirdiğini hatırlatan Bakan Günay, "bunun bir örneği de Antalya'da 22 Nisan 2009 yılında Ergenekon sürecinde yapılan yanlışları anlatmamdır" dedi.

"Ülkenin 12 Mart benzeri bir sürece gittiğini 2009 yılında söyledim, nerden biliyordum; 1977 yılında meclise seçildiğim de bugünkü arkadaşlar ya sahada top koşturuyordu, ya da belediyenin sıradan çalışanıydı" sözleriyle konuşmasını sürdüren Ertuğrul Günay, bir de hatırlatma yaptı; " Adaletten şaşarsanız, ayağınızın nerde takılacağı, nerde tökezleyeceğiniz hiç belli olmaz. Siyaset adamının kaderi gözünü yumana kadar belli olmaz."

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 18:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet öztürk
Ahmet öztürk - 1 ay Önce

Ülkenin bugünkü halinden sizde sorumlusunuz sayın Günay,akp politikalarının cumhuriyeti ve Atatürk’ün kurumlarını hedef aldığını bir bakanlık uğruna görmezden geldiniz,kullanıldınız bu amaç için,öngörüsüzlük değildi sizinkisikoltuk sevdasıydı,şikayet etmek için çok geç artık geçmiş olsun,çok yazık.ha sözleriniz ve tesbitleriniz çok doğru ama siz söylediğiniz için ete kemiğe bürünmüyor,inandırıcı gelmiyor.

Vahap Tuncer
Vahap Tuncer - 1 ay Önce

İyi de sayın Bakan ! Bu Cumhuriyet ve halk karşıtlarının geldiği bu noktada kendinizi hiç mi sorumlu görmüyorsunuz. Yoksa sizide mi kandırdılar.

Latif Gökgöz
Latif Gökgöz - 1 ay Önce

Sayın Günay partili olmayan Cumhurbaşkanı suratına maske takiyor kimi kandırıyor en azından şimdiki içi dışı bir ne olduğu belli

ismail Aybay
ismail Aybay - 1 ay Önce

Sayın Bakan, bir turizmci olarak çok takdir ettiğim bakandınız.Lütfen koltugunuz dan ayrılınca birilikte yemek yediğiniz arkadaşlarınız hakkında konusmak ucuz siyaset yapmak kimseye fayda saglamaz saygınlığınızi koruyun.

Pulat hüseyin gago
Pulat hüseyin gago - 1 ay Önce

Doğru söze ne denir

Nuri Özkul
Nuri Özkul - 1 ay Önce

Tecrübesi ülkenin geleceğinde hep aranacaktır. Chp genel merkezinin şaibeli disiplin kurullarında partiden ihraç edilmiş, AKP'nin yükseliş döneminde demokrasinin tarafında halkın hizmetinde olmak istemiştir.
CHP kendi öz evlatlarını yiyerek yerinde saymış yada kurucu ilkeleri dışına savrulmuştur. Şu anda Ankara yı bir ülkücü yönetiyor unutmayalım.

SIRADAKİ HABER