'650 lira ne gıdaya ne de kiraya yetiyor'

Türkiye’de kira fiyatları açıklanan enflasyonun üzerinde hızlı bir şekilde arttı. Evlerin çoğu ‘elverişli konut’ kriterlerine uymuyor ancak kira fiyatları fahiş oranda. Bununla birlikte öğrencilerin barınabileceği yurt sayıları da yeterli değil. Özel yurtların fiyatları da ciddi oranda zamlandı.

'650 lira ne gıdaya ne de kiraya yetiyor'


Birçok öğrenci barınma sorunuyla karşı karşıya. Bu krize dikkat çekmek isteyen bazı öğrenciler ‘Barınamıyoruz Hareketi’ sokakta yatma eylemi başlattı.

Diken’den Ayşegül Kasap'a konuşan öğrenciler sokakta yatmaktan başka çareleri olmadığının altını çizdi: “Bana burs ve yurt çıkmadı. Zaten bir eve çıkma ihtimalim şu an için hiç yok. Bu nedenle bugün banklarda sabaha kadar yatacağız. Yarın nerede oluruz bilmiyorum.”

Öğrencilerden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Üniversite öğrencilerinin aldığı burs 45 liracıktı; elinize, dilinize dursun, şu anda bunlar 650 liraya çıktı” sözlerine yanıt da geldi.

Bir öğrenci tane tane 650 liranın neye yetmediğini şu sözlerle ifade etti: “Kiramıza yetmiyor, mutfağımıza yetmiyor. Yarın kış olacak kıyafet alamız gerekecek ona yetmiyor. Herhangi bir yerde oturup çay içmemiz gerekiyor. Ona yetmiyor. Bulunduğumuz yerden üniversitelerimize gitmek istiyoruz, ulaşıma yetmiyor.''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20