‘‘19 Mayıs 1919 ufku bir kez daha tüm yurttaşlarımıza rehber olmalı’’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, emek ve cumhuriyet mücadelesinde, 19 Mayıs 1919 ufkunun bir kez daha tüm yurttaşlarımıza rehber olmasını dileyerek, ‘‘Yaşasın 19 Mayıs ruhu, yaşasın Tam Bağımsız Türkiye’’ açıklaması yaptı.

‘‘19 Mayıs 1919 ufku bir kez daha tüm yurttaşlarımıza rehber olmalı’’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, ‘’19 Mayıs ruhuyla, yaşasın emek, cumhuriyet ve laiklik mücadelemiz’’ başlığıyla açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, 19 Mayıs 1919’un kuruluş ve kurtuluş mücadelesinde ilk adımının atıldığı tarih olduğu belirtilerek, ‘‘19 Mayıs 1919'da modern Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk Samsun’a ayak basmış ve ardından emperyalizme ve yerli iş birlikçilerine karşı ulusal kurtuluş mücadelemizi başlatmıştır’’ denildi.

‘‘Kamu mirası peşkeş çekildi’’

1980 Amerikan destekli gerici darbenin ülkemiz için onarılamaz hasarlar meydana getirdiğini belirten Mehmet Balık, ‘’80 darbesinin yarattığı saldırı politikaları son 18 yıldır AKP politikaları ile sürmektedir. Ülkemiz yıllar önce verdiği kurtuluş mücadelesinde saltanat rejiminin yerine demokrasiye dayalı millet egemenliğini üstün kılan bir yönetim şekli ortaya koymuştur. Bu sistem Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile etkisiz hale getirilmiştir. Anayasamız ile güvence altına alınan Laik ve Sosyal Hukuk Devleti ilkeleri aşındırılmış, özelleştirilmeler ile ülkemizin tüm kamu mirası peşkeş çekilmiştir. Emeğe yönelik en kapsamlı saldırılar içerisinde bulunduğumuz süreç içerisinde gerçekleşmiştir’’ dedi.

‘‘Yaşasın 19 Mayıs ruhu’’

Cumhuriyetimize ve onun değerlerine yönelik saldırıların bu denli artmasının bizi emperyalizme daha fazla bağımlı kıldığını ve demokrasimizi her geçen gün daha fazla zedelediğini ifade eden Mehmet Balık şöyle devam etti: ‘‘19 Mayıs 1919, egemenliğe ve bağımsızlığa olan tam inancın adıdır. 19 Mayıs, Egemenlik ve Cumhuriyet fikrine sahip çıkmaktır. Milli bağımsızlığımızın önderi Mustafa Kemal Atatürk ve onun yoldaşlarının bizlere bıraktığı mirası sahiplenmektir. Cumhuriyetimizi daha aydınlık yarınlara taşımak için daha fazla mücadele etmemiz gerekmektedir. Emek ve Cumhuriyet mücadelemizde; 19 Mayıs 1919 ufkunun bir kez daha tüm yurttaşlarımıza rehber olması dileğiyle; Yaşasın 19 Mayıs ruhu, Yaşasın Tam Bağımsız Türkiye.’’

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2020, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20