‘15-16 Haziran İşçi Direnişi mücadelemize ışık tutmaya devam ediyor’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, 15-16 Haziran Direnişi’nin 51.yılını coşkuyla selamlayarak, direnişin işçi mücadelesine ışık tutmaya devam ettiğini söyledi.

‘15-16 Haziran İşçi Direnişi mücadelemize ışık tutmaya devam ediyor’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada; Türkiye işçi sınıfı tarihinin en büyük işçi direnişlerinden biri olan 15-16 Haziran Direnişi’nin 51. yıl dönümünü unutmadıklarına dikkat çekildi. 

Açıklamada şöyle dendi:

‘‘Ülkemizdeki emek mücadelesi için ilham kaynağı olan 15-16 Haziran Direnişi, hak arama mücadeleleri için öğreticidir. Yüzbinlerce işçinin sendikal hak ve özgürlüklerine sahip çıkmak, örgütlenme haklarını ve sendikalarını korumak için gerçekleştirdikleri bu direniş bizlere yol göstericidir. 

Örgütlü yapılarımızı ve örgütlenme hakkımızı taviz vermeden, kamu emekçileri ve işçi sınıfı ayrımı yapmadan sendikal hak ve özgürlüklere, yapılan tüm saldırılara karşı hep birlikte direnerek, omuz omuza mücadele ederek haklarımıza sahip çıkabiliriz. 

Emperyalizme ve sermayeye karşı 15-16 Haziran Direnişi’nin ruhu ile mücadele ederek, AKP'nin çıkarttığı, çıkartmaya çalıştığı anti-demokratik yasalara ve uygulamalara karşı durulabilir. 

Ülkemizde; siyasal iktidar ve sermaye işbirliğiyle emek sömürüsü yaygınlaştırılmakta, çalışma yaşamı çekilmez noktaya gelmiştir. 

Salgın sürecinde işçiler hayatları pahasına her gün işe giderken sendikal örgütlenmeleri durduran ve toplu iş sözleşme askıya alan ve grev hakkını ortadan kaldıran bir iktidar vardır.

Ekonomik krizini ve pandeminin etkisini gözeterek 15-16 Haziran Direnişi’nin duruş ve kararlığıyla hareket ederek haklarımıza sahip çıkacağız.  

Emekten ve alın terinden yana olan her kesimin, emekçiye ve işçi sınıfına yönelik saldırılara karşı, direnmekten başka çaresi yoktur.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20