Venezuela’dan gümrüksüz peynir, pirinç ve susam ithal edilecek!

Türkiye ekonomik kriz ve enflasyonla boğuşan Venezuela’dan sıfır gümrükle peynir ithal edecek…

Venezuela’dan gümrüksüz peynir, pirinç ve susam ithal edilecek!

Türkiye İstanbul Fatih’te bulunan Bizans döneminden kalma Kariye Müzesi’nin ibadete açılmasını tartışırken Resmi Gazete’de bu kararla birlikte yayınlanan sıfır gümrüklü ithalat kararı gölgede kaldı. Resmi Gazete’de bugün yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile ekonomik kriz ve yüksek enflasyonla boğuşan Venezuela’dan ithal edilecek ürünlerin gümrük vergileri yeniden düzenlendi. Buna göre bu ülkeden ithal edilecek bazı tarım ürünlerinde gümrük vergisi sıfırlandı. Bu ürünler arasında taze peynir ve türevleri, pirinç, yulaf, yer fıstığı, ayçiçeği, susam, aspir ve Hint yağı tohumlarıyla kakao ve yağlı tohumların unları yer alıyor.

KARİYE MÜZESİNİN İBADETE AÇILMASI TARIMI KURTARACAK MI

Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından bu kez de İstanbul Fatih’teki Kariye Müzesi’nin ibadete açılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı kararı bugünkü Resmi Gazete yayımlandı. Buna göre Bizans döneminde 6. yüzyılda kilise olarak inşa edilen, İstanbul’un fethinin ardından 1511’de ise camiye dönüştürülen tarihi yapı 1945 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla müzeye dönüştürülmüştü. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre Kariye Müzesi’nin 2019 yılındaki ziyaretçi sayısı 200 binin üzerindeydi.

75 YIL ÖNCEKİ BAKANLAR KURULU KARARI İPTAL EDİLDİ

Danıştay 19. Dairesi’nin söz konusu Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesiyle, Kariye Müzesi’nin Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredilerek ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

BİR YANDA KARİYE TARTIŞMASI BİR YANDA SIFIR GÜMRÜKLÜ İTHALAT

Ancak bu tür tartışmalarla oyalanan Türkiye’de tarım üreticileri zor günler geçirirken bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan bir başka Cumhurbaşkanı kararı da Venezuela’dan ithal edilecek tarım ürünlerinden gümrük vergilerinin sıfırlanmasıyla ilgiliydi. “Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Menşeli Bazı Tarım Ürünleri İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulaması Hakkında Karar” başlığını taşıyan Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

VENEZUELA’DAN PEYNİR, PİRİNÇ VE SUSAM İTHALATINA SIFIR GÜMRÜK

Türkiye ile Venezuela arasındaki ticaretin geliştirilmesi Anlaşmasına dayandırılarak alınan karara göre ekonomik kriz ve yüksek enflasyonla boğuşan Venezuela’dan tarım ürünleri ithal edilecek. İthal edilecek ürünlerin bazılarında gümrük vergisi, toplu konut fonu ve tarım katkı payı sıfır olarak belirlendi. Bu ürünler arasında taze peynir ve türevleri, pirinç, yulaf, yer fıstığı, ayçiçeği, susam, aspir ve Hint yağı tohumlarıyla kakao ve yağlı tohumların unları yer alıyor.

İTHAL EDİLECEK ÜRÜNLER VE MİKTARLARI

Buna göre toplamda 2 bin 500 ton peynir, 1000 ton pirinç, 2 bin ton yulaf, 400 ton yer fıstığı, 1000 ton kolza tohumu, 5 bin ton ayçiçeği tohumu, 2 bin ton susam, aspir ve Hint yağı tohumu ile toplam 2 bin 200 ton kakao ve yağlı tohumlar içeren ürünler ithal edilecek.

Yusuf Yavuz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER