Otizmli çocuklar tüple havuza daldı

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde, otizmli çocuklarla ilgili yönelik farkındalık oluşturmayı amacıyla öğrenci kulübü ve dernek, Kutup Ayısı Dalış Kulübü öncülüğünde olimpik havuzda tüplü dalış gerçekleştirdi. Çocuklar öğretilenleri başarıyla uyguladı

Otizmli çocuklar tüple havuza daldı
banner24


 

ISPARTA (İHA) - Isparta’da otizmli çocuklarla ilgili farkındalık oluşturmak, mevcut farkındalık düzeyini de geliştirmek amacıyla Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi tarafından Nefes Otizm Derneği ve Kutup Ayısı Dalış Kulübü işbirliğiyle, otizme dikkat çekmek için tüplü dalış etkinliği gerçekleştirildi. SDÜ 29 Ekim Olimpik Yüzme Havuzu’nda düzenlenen etkinliğe çok sayıda aile ve otizmli çocuk katıldı. Eğitmenler eşliğinde kısa dalış eğitimleri verilen otizmli çocuklar, ardından 2 metre 33 santimetrelik havuzda tüple daldı. Bu dalışların, sosyal, fiziksel ve sportif yönden gelişim sağladığı belirtildi. 
 
"Bu etkinlikler bizim için son derece önemli" 
SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Ümit Işık, etkinlik hakkında şu bilgileri verdi:

"Nisan ayı otizm farkındalık ayı, 2 Nisan da otizm farkındalık günü. Biz bunu önemsiyoruz. Her 59 çocuğun birinde otizm söz konusu. Çünkü otizm, nörogelişimsel ve erken çocukluk döneminde ortaya çıkan bir rahatsızlık. Belirtileri erken dönemde ortaya çıkıyor. Biz ne kadar erken farkındalık sağlayabilirsek, o yüzden bu etkinleri düzenliyoruz. O yüzden erken tanıyı sağlamanın çok büyük bir katkısı var bizim için. Erken tanışı sağlayabilirsek, bu çocukların doğru ve hızlı bir şekilde tedavi edilmesini sağlayabiliriz ve tamamen düzelip topluma kazandırılmasını sağlamış oluruz. O yüzden bu etkinliklerin son derece önemi var bizim için."
   
"Bu, zayıflamaları için bir aktivite ve egzersiz oluyor" 
Dr. Ümit Işık, faaliyetlrin dalışla sınırlı olmadığını da söyledi ve sözlwrini şöyle sürdürdü: 

""Dalış, havacılık ve yüzme kulübümüz olmak üzere, hepsi otizmli çocuklar için etkinlik düzenledi. Şimdi dalış kulübümüzle beraber dalış gerçekleştiriyoruz. Otizmin tedavisinde çekirdek belirtilere direkt yüzmenin bir etkisi yok ancak var olan ek sorunlara yönelik yüzmeyi kullanıyoruz. Bu çocuklar, kilosu normalin üzerinde olan çocuklar. O yüzden bu, zayıflamaları için bir aktivite ve egzersiz oluyor. Aynı zamanda bu çocukların sosyalleşmelerine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Çünkü, evde yaşam geçiren çocuklar söz konusu ve evden dışarıya hiç çıkmıyorlar. Biz, bu ortamlarla beraber yüzmeyi gerçekleştirdik. Hem çocuklar ve ailelerin bir grup halinde oturup konuşabileceği bir ortam sağlamış olabiliyoruz. Bu sayede çocuklarımız da sosyalleşebiliyorlar. Egzersiz ve kilo verme ile ilgili de katkı sağlanmış oluyor."
 
 "Bu etkinliklerin sürdürülmesini istiyoruz" 
Otizmli Ali Ozan Ünaldı’nın annesi Şerife Ünaldı, "Biz, nisan ayında değil tüm yıl boyunca bu etkinliklerin sürmesini istiyoruz. Şu an biz, Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi’ne (OÇEM) gidiyoruz ama çocuklarımız mezun olduktan sonra gidecek bir yeri yok. Biz, yaşam merkezlerinin açılmasını istiyoruz. Okuldan sonra da bu etkinliklerin sürdürülmesini istiyoruz, değilse bizim çocuklarımız sürekli evde kapalılar" dedi.

       

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20