Labirent geçit, çileden çıkardı

Antalya’da Üniversitesi öğrencisi 19 yaşındaki Aslıhan Kocapınar’ın hayatını kaybettiği kazadan sonra bölgeye yapılan üst geçidin uzunluğu, üniversite öğrencilerini isyan ettirdi. Öğrenciler zaman zaman hayatlarını tehlikeye atarak, geçidin altından geçiyor.

Labirent geçit, çileden çıkardı
banner24

Antalya’da geçen yıl kasım ayında, Akdeniz Üniversitesi Kampüsü'nün kuzey kapısından çıkıp yoldan karşıya geçmek isterken otomobilin çarptığı Mimarlık Fakültesi 2’nci sınıf öğrencisi Aslıhan Kocapınar, hayatını kaybetmişti. Kazanın ardından öğrencilerin talebi üzerine Karayolları 13’üncü Bölge Müdürlüğü tarafından Kocapınar’ın yaşamını yitirdiği bölgenin yaklaşık 200 metre uzağına üst geçit yapıldı.

Şubat ayında kullanıma açılan üst geçidin uzunluğu, mimarisi, asansör ve yürüyen merdiven olmaması ise öğrencileri çileden çıkardı. Öğrencilerin bazıları uzunluğu neredeyse 250 metreyi bulan üst geçidi kullanmak yerine karşıya geçmek için orta kaldırımda bulunan tel örgüleri devirip kendilerine yol açtı. Bunu tespit eden yetkililer de bölgeye tel yerine demirden korkuluk yapmak için çalışmalara başladı.

"Lanet ediyoruz desek yeri"

Üst geçidi kullanmak yerini hayattlarını tehlikeye atarak alttan geçen öğrenciler, tehlikeli olmasına karşın bu sayede fazla efor sarf etmekten kurtulduklarını söledi ve üst geçidi eleştirdi.: İlahiyat Fakültesi Fatih Şahin, üst geçidin uzunluğundan dert yakındı. Şahin, "O kadar uzun yapmışlar ki insan alttan değil üstten geçmeye korkuyor. Çok efor sarf ediyoruz. Buradan geçmek daha kestirme geliyor. Çok yorucu. Yürüyen merdiven yapılabilirdi. Buna anlam veremedik" dedi.

Şahin, refüje yapılacak demir bariyerler sonrası da üst geçidi tercih etmeyeceğini, farklı bölgelerdeki üst geçitlere yöneleceğini ifade etti.

"Gerçekten içler acısı"

Üst geçidi kullanmayıp tel çitleri aşarak karşıdan karşıya geçen Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakultesi 3. Sınıf Öğrencisi Resul Kaya da şunları söyledi:

"Gerçekten içler acısı. Hiç tasvip etmediğimiz bir şey yaptık. Mimari olarak sıkıntılı olduğunu düşünüyorum. Şehrin genel yapısına da ters. Çünkü bütün üst geçitlerimiz ya yürüyen merdivenli ya asansörlü oluyor. Çok fazla uzun, öğrencileri zora sokuyor. O yüzden öğrenciler ya diğer kapılardan çıkmak zorunda ya da arada demirlerden atlamak zorunda kalıyor."

Üst geçit yerine demir çitleri aşarak tehlikeli bölgeden geçmeyi doğru bulmadığını ancak mecbur kaldıklarını ifade eden Kaya, "Derslere yetişemediğimiz oluyor, mecburen böyle bir uygulamaya girmek zorunda kalıyoruz. Bence üst geçidin Kültür girişine yapılması gerekiyor" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 22:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20