Küçüklerin dev orkestrası

Muratpaşa Belediyesi Gençlik Orkestrası ve Akant Okulları Korosu, birlikte EXPO Kongre Merkezi’nde verdiği konserde 15 parça seslendirdi ve ayakta alkışlandı...

Küçüklerin dev orkestrası
banner24

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Muratpaşa Belediyesi Gençlik Orkestrası ve Akant Okulları Korosu’nun EXPO Kongre Merkezi’nde verdiği konserde “Çocuklarımız, fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür olacaklar. Demokratik, laik, sosyal hukuk devletinde barış ve sevgi içinde yaşayacaklar” diye konuştu.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Muratpaşa Belediyesi Gençlik Orkestrası ve Akant Okulları Korosu’nun EXPO Kongre Merkezi’nde konser verdi. Muratpaşa Belediyesi’nin klarnet, bağlama, saksafon, keman gibi enstrümanlardan kurulu 84 kişilik Gençlik Orkestrasının ve Akant Okulları'nın 166 öğrenciden oluşan korunun birlikte verdiği konserin orkestra şefliğini Furkan Üstündağ, koro şefliğini Nilüfer Beşer yaptı. ‘'Bu Toprağın Sesleri’' isimli konserde Fulya Ölmez Zorlu ve Toygarhan Atuner’in solist olarak yer aldı. Kondere, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Mülkiye Marşı’yla başlandı.

Şarkıcı Yeşim Salkım’ın unutulmazları arasında yer alan Deli Mavi şarkısıyla devam eden konserde, genç müzisyenler Selami Şahin’den James Brown’a, Aşık Veysel’den Neşet Ertaş’a ve son dönemin popüler isimlerinden Bora Duran’a 15 parça seslendirdi.

Millet iradesi isteyen Büyük Önder

Başkan Uysal, gecede konuşmasına, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayarak başladı. Başkan Uysal, şunları söyledi:

“İşgale uğramış bir vatanda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları yola çıktıklarında meşruiyet aradılar, millet temsili, millet iradesi aradılar. Oysa onlardan öyle bir şey soran yoktu. Koşullar o koşullar da değildi. Ama 1919’dan itibaren Erzurum’da, Sivas’ta halk iradesi, milletin kararı, hukukilik, meşruluk zemine oturtmak istediler Milli Kurtuluş Savaşı’nı. O zaferden sonra da millet iradesinden vazgeçmediler. Kendileri yetki kullanmak yerine milletin geleceğinin aydınlık, muasır uygarlık düzeyinin üzerinde olmasını yeğ tutuyorlardı.

Dünyanın gelişmiş ülkeleri de dahil, günümüz siyasetçilerinin böylesine bir tercihte bulunacağından emin değilim. Zafer kazanmış, ülkesini işgalden kurtarmış herhangi bir devlet adamının ‘Ben demokrasinin temelini atacağım. Tek başıma yetkili olmak istemiyorum, millet iradesi istiyorum. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diyebileceğini düşünemiyorum.

Ancak bugünün çocukları bu durumun son derece farkında olarak yetişecek. Onlar fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür olacaklar. Ve geniş ufuklarda, uzun süreç içinde, 100 yıl önce kimseden kopya çekmeden bize gösterilen istikamette, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinde barış ve sevgi içinde yaşayacaklar.”

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER