‘Beyrut Limanı’ndaki patlama bir ‘afet’tir’

İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Cemal Gökçe, Beyrut Limanı’ndaki patlama sonucunda 200’e yakın insanın yaşamını yitirdiğini belirterek, yaşanan patlamanın bir ‘afet’ olduğunu söyledi. Gökçe, afetlerin sadece doğadan kaynaklanmadığının altını çizerek, doğa dışı insanların yanlış kullanımından, ihmallerden, yeterli ölçüde denetim yapılmamasından dolayı da afetlerin yaşanabileceğine dikkat çekti.

Aynı zamanda Akdeniz ve Arap Ülkeleri İnşaat Mühendisleri Birliği Üyesi olan Cemal Gökçe, yarattığı ekonomik hasar nedeniyle Beyrut Limanı’ndaki patlamanın 17 Ağustos 1999 depremiyle benzerlik gösterdiğini söyledi.

Gökçe, Beyrut Limanı’ndaki patlamanın boyutlarını, 17 Ağustos 1999 depreminin 21. yılında ülkemizdeki yapı stokunun son durumunu, alınan önlemleri ve tehlikenin boyutlarını Antalya 3T Gündeme değerlendirdi

Beyrut Limanı’ndaki patlamanın afet olduğunu belirten Cemal Gökçe, Beyrut’un neredeyse yarısının patlama sonrasında oturulamaz duruma geldiğini ifade ederek, İnşaat Mühendisleri Odası olarak Lübnan halkına ihtiyaç duyulması halinde her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Yaşanan böylesi büyük afetlere bakıldığında Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğunu bir kez daha anımsatmak gerektiğinin altını çizen Cemal Gökçe, ‘’Depremden korunmanın tek panzehri, deprem güvenliği olmayan yapı stokunun güvenlikli bir hale getirilmesidir. Ama ne yazık ki şunu belirtebilirim ki 17 Ağustos 1999’dan daha iyi durumda değiliz. İstanbul’u düşünecek olursak o zaman İstanbul’un nüfusu çok daha azdı. İstanbul’un yapı stoku çok daha azdı. İstanbul’un su havzaları, orman alanları yapılaşmaya açılmamıştı. Yeşil alanları çoktu. İnsanlar evlerinden çıktıktan sonra toplanabilecekleri boş alanlar vardı. Bugün toplanma alanları bile kalmadı. Olası bir depremde insanlar dışarı çıktıkları zaman başlarına bir kiremit ya da tuğla mutlaka düşecektir’’ dedi.

‘’Bu inanın beni korkutuyor, ürkütüyor’’

17 Ağustos 1999 depreminin üzerinden 21 yıl geçtiğini söyleyen Gökçe şöyle devam etti: ‘’İstanbul başta olmak üzere ülkemizin yapı stoku deprem güvenlikli değil. Umarım ki bu deprem biraz gecikir. Ülkemizi yöneten insanların da aklı başına gelir. Zaten bu anlayışın daha fazla sürdürülebilme şansı yok. Yapı stoku depremde yıkılmayı bekliyor. 1999’da var olan yapı stoku 20 yıl daha eskidi. Dolayısıyla bunlar onarılmadı, güçlendirilmedi. 7 ve üzerinde ortaya yaşanacak bir depremde bu yapılar ciddi ölçüde can ve mal kayıplarına neden olacak. Daha önce yaşamış olduğumuz depremler, yaşayacağımız depremlerin aynı zamanda sağlamasıdır. Bu inanın beni korkutuyor, ürkütüyor. İstanbul başta olmak üzere yapı stokumuzun durumu 99’dan daha iyi durumda değil.’’

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2020, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21