Asgari ücretli mermer ocağı işçisinin 5 bin TL’lik drift cezası isyanı

Isparta’da Eşiyle Mesirelik Alana Hava Almaya Giden 47 Yaşındaki Hayati Ünsal İsimli Sürücü, Aynı Marka Benzer Bir Araçla Yakın Dakikalarda Mobese’ye Takılan Drift Görüntülerinin Mağduru Oldu. Kiralık Evde Oturan Ve Yalnızca Hayati Ünsal’in Mermer Ocağında Çalişarak Kazandığı Asgari Ücret İle Geçimlerini Sağlayan Ünsal Ailesi, Birkaç Gün Sonra Eve Gelen 5 Bin Liralık Drift Cezası İle Hayatlarının Şokunu Yaşadı.

Asgari ücretli mermer ocağı işçisinin 5 bin TL’lik drift cezası isyanı

Isparta’da eşiyle mesirelik alana hava almaya giden 47 yaşındaki Hayati Ünsal isimli sürücü, aynı marka benzer bir araçla yakın dakikalarda MOBESE’ye takılan drift görüntülerinin mağduru olduğunu söyledi. Kiralık evde oturan ve yalnızca Hayati Ünsal’ın mermer ocağında çalışarak kazandığı asgari ücret ile geçimlerini sağlayan Ünsal ailesi, birkaç gün sonra eve gelen 5 bin liralık drift cezası ile hayatlarının şokunu yaşadı. Ünsal ailesi, Isparta’daki 2 mahkemede itiraz ettikleri cezanın, gösterilen delil ve gerekçelere rağmen iptal edilmemesine isyan ederek, ceza borcunun faizleriyle 7 bin liraya ulaştığını söyledi. Olay günü aracı kullanan Hayati Ünsal, “Benim olmayan bir ceza ile ben 6 aydır uğraşıyorum. Uyku - tünek kalmadı, ailecek uyuyamıyoruz artık. Ailemde huzur bozuldu, sinir hastası olduk biz, çoluk çocukla evde birbirimize giriyoruz” derken, aracın resmi sahibi olan eşi Faden Ünsal ise, “Bir başkası Gökçay kavşağında drift yapmış, biz dönerken eski hal kavşağında arabamızın plakasını MOBESE’den zoomlaşmışlar. Birkaç gün sonra bize ceza geldi, bir de baktık 5 bin lira. Biz, şaşırdık, drift - mrift yapmadık. Bu adamın drift yapacak hali mi var” şeklinde duruma isyan etti. Ünsal ailesi, MOBESE görevlilerinin yaptığı karışıklık nedeniyle kazayla yazıldığı öne sürülen bu yanlıştan dönülerek, kesilen ve 2 bin lira faiz eklenerek 7 bin liraya ulaşan cezanın iptal edilmesini istiyor.

“Bize 5 bin liralık ceza gelince aklımız gitti, kalpten gidecektim”

Yaşanan olayı anlatan 47 yaşındaki Hayati Ünsal, “Olay, 2 Aralık 2018 tarihinde meydana geldi. Biz, eşimle gezmek için Gökçay Mesireliği’ne çıkmıştık. Emniyetin kameraları bizi kayda almış, bizim hiçbir şeyden haberimiz yok. Yukarıdan başka bir araç dönmüş, drift yapmış, gitmiş ama aşağıdaki kameralardan ‘drift attı’ diye bizi takibe almışlar. Bizim öyle bir hatamız olmadı. Bize bir gün 5 bin liralık ceza gelince aklımız gitti, kalpten gidecektim. Biz öyle bir şey yapmadık. Öyle bir hatamız olsa, sıkıntı yok 10 bin lira yazsınlar ama hatamız yok bizim” dedi.

“Mahkemede görüntülerin tekrar gözden geçirilmesini istedim, bana yine ret kararı geldi”

“MOBESE görüntüsündeki ilk araç bizim değil, dönen (drift yapan) araç başka araç. Dönerken, drift atarken emniyettekiler plakasını almamışlar, eski hal kavşağında benim plakayı zoomlamışlar” diyerek sözlerini sürdüren Hayati Ünsal, “Bu duruma 2 kez itiraz ettik, mahkemeye verdik. Isparta Emniyeti dönen aracı ve benim başka yerde çekilen görüntüdeki plakayı mahkemeye sunuyor. Artı drift atan araçta macun var, benim aracımda ceza yazıldığı gün de şimdi de macun yok. Ben o aracı kendim tespit ettim. Sanayide denk geldi, fotoğraflarını falan çektim, mahkemeye verdim. Mahkemede o araca bakılıp, tekrar gözden geçirilmesini istedim, bana yine ret kararı geldi. 5 bin lira olan borç şimdi 7 bin lira oldu” şeklinde konuştu.

“Benim olmayan bir ceza ile ben 6 aydır uğraşıyorum, ailemin huzuru bozuldu, sinir hastası oldum”

Olayın yaşandığı geceyi anlatan Ünsal, “O gün saat 21.02 civarında takip başlatmışlar, 21.15’te cezayı yazmış ve kamera takibini bırakmışlar. O aracın fotoğraf ve videoları da var, drift yapan araç ile benim aracım çok farklı. Yanlışlık yapıldı. Çünkü, ben drift yapmadım. Ben yapmış olsam, 10 kez hanımla birlikte Emniyet Müdürlüğü ve Valiliğe gider miyim, suçlu adam böyle dolanır mı? Kapıdan sokmadılar bizi geri çevirdiler. Bu hak benim değil, burada haksızlık var. Bu arabayı benden başka kullanan yok. Bu ceza bana kesilmiş artık, son karar verilmiş. Ben bunun düzeltilmesini istiyorum. Bana çevremdekiler, ‘düzeltemezsin’, ‘avukat tut’ diyorlar. Ben ne ile avukat tutayım? Ben zaten asgari ücret maaş ile mermer ocağında çalışıyorum. Nasıl avukat tutayım? Benim olmayan bir ceza ile ben 6 aydır uğraşıyorum. Uyku - tünek kalmadı, ailecek uyuyamıyoruz artık. Ailemde huzur bozuldu, sinir hastası olduk biz, çoluk çocukla evde birbirimize giriyoruz. İş yerimde duramıyorum, çalışamıyorum, kafam dönüyor. Benim olmayan borcu ödüyorum, benim borç olsa 50 bin lira olsun, yine öderim ama bu hak benim değil. Dönen araç benim değil, araç benzerliğinden yazmış, geçmişler. Yapacak bir şey yok, ben bir şey yapamadım” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER