‘Yurttaşlar bugün yaşam mücadelesi veriyor’

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, geçmişte özgürlük mücadelesi veren yurttaşların bugün yaşam mücadelesi verdiklerini söyledi.

‘Yurttaşlar bugün yaşam mücadelesi veriyor’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yazılı açıklamada şöyle dendi:

''Kamu-Ar Açlık Yoksulluk Araştırmasına göre, açlık sınırı 6 bin 465 liraya ulaştı. En düşük devlet memuru maaşı ise 6 bin 400 lirayla açlık sınırının altında kaldı.

Ekonomik sıkıntılar ve kriz ortamında artan maliyetlerden dolayı ev kiraları özellikle büyük şehirlerde neredeyse 5000 liraya ulaştı. Yurdumuzun dört bir yanında fedakârca görev yapan kamu çalışanlarının bu maaşlarla değil insan onuruna yakışır bir hayat sürmeleri barınmaları bile mümkün değildir.

Kamu çalışanları, bırakın ev kiralamayı çadır alabilecek bile durumları kalmamıştır. AKP iktidarının yasakçı zihniyeti çadır bile kurmayı vatan hainliği ile bağdaştırması sadece devletten aldığı maaşla geçinen kamu çalışanlarını sokağa terk etmektedir. Dünyanın hiçbir yerinde, ülkesi için hizmet eden emekçiler bu kadar aşağılanmamaktadır.

AKP iktidarı emek mücadelesini yarattığı ekonomik bunalımla birlikte bambaşka bir boyuta taşımıştır. Geçmişte özgürlük mücadelesi veren yurttaşlar bugün yaşam mücadelesi vermektedir. 

Bundan sadece 10 yıl önce en düşük kamu emekçisi maaşının asgari ücretin 2,4 katı olduğunu göz önünde bulundurursak, yıllarını eğitime ve ülke çıkarlarına adamış kamu emekçilerinin maaşı asgari ücretle bir tutulmaya başlanmıştır. Sürekli geçmişten medet uman AKP iktidarının bu hesapla en düşük kamu emekçisi maaşını en az 10 bin liraya çıkarması gerekmektedir.

Bugün mültecilere tanınan hakların onda birinin bile ülkesi için hizmet eden yurttaşlara sağlanmaması artık sınırı aşmaktadır. AKP iktidarının bir an önce bu yanlıştan vazgeçerek kamu emekçilerine ve emeklilere maaşlarına ek olarak kira yardımı yapmaları yaşamsal bir zorunluluk haline gelmiştir. 

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; Kamu emekçilerine insan hayatının ihtiyaçlar hiyerarşisinde en temel gereksinimi olan barınma sorununa bir çözüm üretmesi gerektiğini hatırlatıyoruz. Yandaşa, partiliye, mülteciye, akrabaya, haksız bir şekilde ulaşabildiği her yerden maaş alan liyakatsizlere tanıdığı ayrıcalıklardan vazgeçip, ülkesi için mücadele veren kamu emekçilerinin ve emeklilerin sorunları ile ilgilenmeye davet ediyoruz. Aksi halde, sayıları milyonları aşan kamu emekçileri ve emekliler AKP'ye bunun hesabını sandıkta soracaktır.''

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20