YEP: İcra,iflas kolaylaşacak. Yeni doğana banka hesabı açılacak

Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında bankacılık sistemi için icra ve iflas işlemleri kolaylaştırılacak. 'Vatandaşın Kumbara Hesabı' uygulaması ile her yeni doğan çocuğa bir banka veya katılım finans şirketi hesabı açılacak.

YEP: İcra,iflas kolaylaşacak. Yeni doğana banka hesabı açılacak
banner5

Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında bankacılık sektörünün daha verimli çalışması amacıyla bazı düzenlemeler de hayata geçirilecek. Finansal darboğaz yaşayan, ancak mali sektöre olan borçlarının yeniden yapılandırılması neticesinde istihdama katkı sunması ve katma değer üretmesi mümkün görünen firmaların borçları 2019 yılının Temmuz ayında yayımlanan Finansal Yeniden Yapılandırma Kanunu çerçevesinde yapılandırılacak. Yapılandırma neticesinde borçlarını geri ödeme kabiliyeti kazanamayacağı öngörülen firmalar finansal yeniden yapılandırma kapsamı dışında bırakılacak, böylece kaynakların daha verimli alanlara aktarılması sağlanacak.

İCRA VE İFLAS HIZLANDIRILACAK

Bankacılık sektörünün verimini artırmak için atılacak adımlardan biri de icra ve iflas prosedürlerinin hızlandırılması olacak. Bu kapsamda yapılacak düzenleme YEP'te şöyle paylaşıldı: "İcra ve iflas işlemlerinin daha hızlı yapılması sağlanacak, takiplerde gerçek ve tüzel kişilere yansıyan maliyetin azaltılması amacıyla icra satış sistemi yenilenecektir. İhtiyaç duyulması halinde bankaların mali yapısını güçlendirecek tedbirler alınacaktır. Finansal sistemin sermaye piyasası ayağını güçlendirecek adımlar atılacaktır: Tasarrufları artırarak sermaye piyasaları için kaynak oluşturulacaktır."

HER YENİ DOĞANA BANKA HESABI AÇILACAK

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) sosyal tarafların mutabakatı ile hayata geçirilecektir. Vatandaşın Kumbara Hesabı uygulaması ile her yeni doğan çocuğa bir banka veya katılım finans şirketi hesabı açılacak, böylece finansal sisteme katılım ve tasarruf erken yaşta teşvik
edilecek. Öte yandan raporda diğer yenilikler ise şöyle aktarıldı: "Kurulan Türk Reasürans A.Ş. ile reel sektörün sigorta teminatı bulmakta zorlandığı alanlarda Türkiye Reasürans Havuzu devreye girecek, uygun fiyatla sigortaya erişim sağlanacak. Sermaye piyasasının gelişmesi için gerekli mevzuat ve kurumsal altyapı güçlendirilecektir: Sermaye Piyasası Kanununda sermaye piyasalarının etkinliğini güç-lendirici değişiklikler yapılacaktır. Sigortacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kurulacaktır. Kitle fonlaması uygulaması ile yatırımcılar için alternatif bir yatırım kanalı, girişimciler için de yeni bir finansman kanalı oluşturulacaktır."

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2019, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner8