Ülke tarihinin en büyük yoksulluk krizi

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, Türkiye ülke tarihinin en büyük yoksulluk krizi ile karşı karşıya olunduğunu belirterek, ‘‘Pandemi süreci ile birlikte içerisine girilen ekonomik türbülansa karşı herhangi bir önlem alınmadığı gibi ekonomi ile ilgili çizilen pembe tabloların hiçbirinin gerçeklikle alakası yoktur’’ dedi.

Ülke tarihinin en büyük yoksulluk krizi

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, özellikle son 2 yıldır ekonomide yaşanan daralma ve istikrarsızlığın pandemi süreci ile birlikte iyice belirgin hale geldiğine dikkat çekildi.

Açıklamada şöyle dendi:

‘‘Korona günlerinde 6 milyondan fazla işçi ve emekçi gelir kaybına uğrarken, hesabında 1 milyon TL ve üzeri mevduat olan milyonerler ise son bir yılda servetlerini 453 milyar 17 milyon TL yükselterek, 1 trilyon 667 milyar liraya çıkardı. Milyoner sayısı son bir yılda yüzde 33 artışla 268 bin 602 kişiye çıkması bile ülkede milyonlarca kişinin emeği üzerinden kimlerin nasıl devasa servetlere ulaştığının açık bir kanıtıdır. Kısacası iktidar tarafından önü açılan rantın ve şatafatın bedeli yoksulla emekçi hanelerinde ekmeğin her öğün bir dilim daha azalmasına yol açmaktadır. Çalışanlar hem sefaletin hem de güvencesizliğin pençesin adeta ölüm ve kalım mücadelesi vermektedir. Mevcut sistemin yarattığı kaos düzenine karşı mücadele etmek, çocuklarımızın sofrasındaki ekmeği savunmak biz emekçiler için önümüzde duran zaruri bir görevdir. Ülkemizin içerisinde bulunduğu durum başta biz emekçiler olmak üzere tüm yurttaşlarımızın geleceğini ve yaşamını tehdit etmektedir. Emeğe, Cumhuriyete ve Laikliğe karşı dört bir koldan yürütülen saldırılara karşı sorumluluk alma görevini artık geciktirmeden yerine getirmek öncelikli mücadele gündemimiz olmalıdır.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER