‘Ücretliler gıda fiyatlarının altında eziliyor’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, ücretlilerin gıda fiyatlarının altında ezildiğine dikkat çekerek, ‘‘Temel gıda fiyatlarında haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 1,1 arttı. Yılın ilk yarısındaki artış ise yüzde 15’i buldu. Temel gıda fiyatlarında son bir yıllık dönemde ise yüzde 32,9 oranında artış oldu’’ dedi.

‘Ücretliler gıda fiyatlarının altında eziliyor’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, fiyatlarını Ankara’daki pazar ve marketlerden her ay düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 76 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının Haziran 2021 ayı sonuçları açıklandı.

Araştırmayla, gelirinin büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda olan ve enflasyona karşı herhangi bir koruması bulunmayan, sabit gelirlilerin, ücretlilerin ve yoksulların yaşadığı gerçek enflasyonun boyutunun ortaya konulması amaçlanıyor.

AYLIK FİYAT ARTIŞI

Temel gıda fiyatlarında bu yıl ocak ayında yüzde 3,6, şubatta da yüzde 2,8, martta yüzde 2,5, nisanda da yüzde 2,3, mayısta ise yüzde 1,8 oranında artış yaşanmıştı. Gıda fiyatlarında haziranda yüzde 1,1’le devam eden bu artış trendi; işgücünün yüzde 30’una yakınını oluşturan 10 milyona yakın vatandaşın âtıl durumda olduğu, diğer bir ifadeyle ya hiç geliri olmadığı ya da düzensiz çok az bir gelirle geçinmek zorunda bulunduğu bir dönemde, açlık ve yoksulluk riskini önemli ölçüde artırıyor. Maaş, ücret ve aylık alanların da gıda karşısındaki satın alma gücü büyük ölçüde azaldı.

Temel gıda fiyatlarında haziranda yaşanan artış eğiliminde, ekmek, un, bulgur, et-balık, yağ, meyve gibi gıda gruplarında yaşanan artışlar belirleyici oldu.

Haziranda, ekmek, un, bulgur fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 2,1 oranında artış kaydedildi. Et ve balık grubu fiyatlarında yüzde 2,5 oranında artış yaşanan haziran ayında süt ve süt ürünleri ile yumurta grubunu fiyatlarında yüzde 0,8 oranında bir düşüş yaşandı.  Yağ fiyatlarında geçen yılın son aylarından itibaren sıvı yağlarla başlayan artış trendi haziranda da devam etti ve yüzde 3,1 oranında artış oldu.

Meyve fiyatlarının, pazara yeni çıkan meyvelerin de etkisiyle yüzde 4,4 oranında arttığı haziranda ayında sebze fiyatlarında ise bir önceki aya göre yüzde 2,1 oranında düşüş oldu.

Bakliyat fiyatlarının yüzde 2,9 oranında gerilediği haziranda, salça, zeytin, bal, çay, tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer işlenmiş gıda fiyatları yüzde 0,3 oranında arttı.

Böylece, mevcut gıda tüketim alışkanlıklarına göre seçilen 76 gıda maddesinden oluşturulan gıda sepetini satın alabilmek için haziranda bu yıl mayıs ayına göre yüzde 1,1 oranında daha fazla para ödendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20