Turizm, Moskova seferine hazırlanıyor

Rusya’nın başkenti Moskova’da bu yıl üçüncüsü yapılacak olan Türkiye Festivali için hazırlıklara devam ediliyor. 14-16 Haziran arasındaki festivalde, Rusya'dan daha fazla turist çekmek için Türkiye'nin zenginlikleri tanıtılacak

Turizm, Moskova seferine  hazırlanıyor
banner24

Türk turizm sektörü, Rusya’nın başkenti Moskova’da bu sene üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Türkiye Festivali ile bu pazara daha güçlü bir çıkarma yapmaya hazırlanıyor. Türk turizm sektörünün çatı kuruluşları Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) eşgüdümünde, Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen festival 14-16 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Moskova’daki en önemli turizm etkinliklerinden biri olan festivale Türkiye’den oteller, tur operatörleri, turizm destinasyonları ve önemli turizm markaları katılarak, Türkiye’nin turistik değerlerini tanıtacak.

Türkiye rüzgarı esecek

Moskova’daki 165 dönümlük Park Krasnaya Presnya’da gerçekleştirilecek Türkiye Festivali için hazırlıklar devam ediyor. 2019’un Türk-Rus Kültür Yılı olması dolayısıyla daha da büyük önem kazanan ve bu sene de on binlerce Rus ziyaretçi ağırlayacak olan Türkiye Festivali, Moskova’da Türkiye rüzgarı estirecek. Türk turizm sektörünün temsilcileri festival ve Rusya pazarı konusunda şunları söyledi:

- TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya: "Türkiye turizmi için çalışmaya devam ediyoruz. Türkiye algısına büyük katkı sağlayacak Türkiye Festivali ile önemli bir çalışmaya imza atacağız. Bu festivalde Rus halkı Türkiye’nin değerlerini ülkelerinde görecek. 3 gün boyunca Moskova’da Türkiye rüzgarı estireceğiz. Festival, hem turist sayımızın hem de turizm gelirlerimizin artasına katkı sağlayacak."

"Turizme katkı sağlayacak"

- Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık: "Türkiye’nin iki ana pazarından biri olan Rusya Federasyonu’nda gerçekleştirilecek olan festival, Türkiye turizmine önemli bir katkı sağlayacaktır. Rusya pazarında tanıtım ve reklam çalışmalarımıza ara vermeden devam etmemiz gerekiyor. Tanıtım çalışmalarımızın yanında insanlara dokunan bir etkinlik olan Türkiye Festivali, Türkiye’ye olan sempatiyi daha da artıracaktır."

"Türkiye’ye ilgiyi artırmak istiyoruz"

- TTYD Başkanı Oya Narin "Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülke olan Rusya’da yapılacak olan Türkiye Festivali her geçen sene daha da fazla önem kazanıyor. Türkiye’nin en önemli pazarlarından Rusya’da yapılacak olan festival 2023 yılı turizm hedeflerimize ulaşmamızda büyük önem taşıyor. Türkiye Festivali ile Rus halkının, Türkiye’ye ilgisini daha da artırmak istiyoruz." diye konuştu.

3. kez kapılarını açacak

Türkiye Festivali Koordinatörü Haluk Özsevim, üçüncü kez gerçekleştirilecek fuarın, Türkiye’nin turizm zenginliklerini ön plana taşıyacağını belirterek, şu bilgileri verdi: 

''Türkiye’nin deniz-kum-güneşinin yanında birçok zenginliğinin bulunduğunu göstermek istedik. Rus halkı Türkiye’nin, otelleri ve denizini iyi biliyor. Festivali organize etmeye karar verdiğimizde Türkiye’nin farklı zenginliklerini de görmelerini istedik. Bu festivalde resort turizmin yanı sıra Türkiye’nin tarihi değerlerini, gastronomisini, kültürünü de gözler önüne seriyoruz.

Daha fazla turist ve daha fazla döviz

Rusya, Türkiye turizmi için iki önemli kaynak pazardan biri. Rusya’dan Türkiye’ye 6 milyona yakın Rus turist tatile geliyor. 6 milyonluk bir turizm hareketi, Türkiye ekonomisine ciddi bir döviz girdisi sağlıyor. Bu nedenle Türkiye’nin en büyük pazarı olan Rusya’da yapılacak tanıtım ve reklam çalışmaları daha fazla turist ve daha fazla döviz anlamına geliyor. Rus halkı festival ile farklı destinasyonlarımızı ve turizm değerlerimizi de tanıma fırsatı yakalıyor."

Turizmcilerden büyük ilgi

Özsevim, Festivale iki ay gibi bir sürenin kaldığını belirterek, "Şu ana kadar otel, tur operatörü ve turizm destinasyonları festivale katılmak için büyük ilgi gösteriyor. Geçtiğimiz senelere göre bu sene katılım daha fazla olacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2019, 12:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20