TEŞVİKLER ZİRVEDE!

ATSO Başkanı Davut Çetin, Antalya Devlet Destekleri Zirvesi’nİ açış konuşmasında, “Bazı arkadaşlarımız teşvik deyince nakit para desteği veya düşük faizli kredi anlıyor. İstihdam teşviki ve vergi indirimleriyle uğraşmak istemeyen arkadaşlarımız da oluyor. Artık bu alışkanlıklarımızdan vazgeçmeliyiz” dedi.   

TEŞVİKLER ZİRVEDE!
banner24

ANTALYA (İHA) - Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından 3’üncü ''Antalya Devlet Destekleri Zirvesi'' düzenlendi. Zirveye, Antalya Valisi Münir Karaloğlu da katıldı. Zirvenin açılış konuşmasını ATSO Başkanı Davut Çetin yaptı. ATSO Başkanı Çetin, ''ekonomide zor günlerin yaşandığını'' vurguladı, ''reel sektör olarak hem morale, hem de desteğe ihtiyaç duyduklarını'' söyledi, Vali Münir Karaloğlu’nun kendilerine moral, bakanlıkların da istihdam ve yatırım teşviki verdiğini belirtti. 
 Başkan Çetin konuşmasında teşvik dağılımları ve türleri konularına değindi ve önemli bilgiler verdi: 

“Antalya ekonomisi geçen yıl turizm sayesinde büyüdü” 
- TEŞVİK MİKTARI VE DAĞILIM: ''2018’de Türkiye’de 157 milyarlık yatırım teşvik belgesi alındı. Yatırım teşviklerinde İstanbul ve diğer Marmara illeri dışında İzmir ve Ankara öne çıkmaktadır. Ankara’yı Gaziantep, Adana, Manisa ve Antalya izlemektedir. Antalya ekonomisi geçen yıl turizm sayesinde büyüdü. Türkiye’de yatırım teşvik belgesi azalırken, Antalya’da yüzde 60 arttı. Antalya’da geçen yıl alınan 3 milyarlık teşvik belgesinin üçte biri turizm yatırımıdır, 750 milyonu imalat yatırımıdır, 400 milyonu tarım, 200 milyonu eğitim, 200 milyonu sağlık, 170 milyonu enerji yatırımıdır. İmalat yatırımı ağaç işleri ağırlıklıdır. Turizmde yeni yatırım için yarım milyarlık teşvik belgesi alındı.'' 

- ''GÜÇ BİRLİĞİ YAPMALIYIZ'': ''Antalya sanayide, tarımda, ticarette, teknolojide çok daha iyi bir yere gelebilir. Yeter ki, birleşelim, ortaklıklar kuralım, dünyaya bakıp yeni alanlara yönelelim. Biz, bir süre önce TOBB öncülüğünde bankalarla zirve yapmıştık, birçok arkadaşımız sorunlarına çözüm bulmuştu. İnanıyorum ki, bu zirve de Antalya özel sektörüne çok faydalı olacaktır.

- ''KURUMLAR BİNAMIZDA'': Bugün ATSO binasında bakanlıklarımızın, İşkur’un istihdam teşviklerini, KOSGEB’in AR-GE desteklerini, Sanayi yatırım teşviklerini, tarım desteklerini, ihracat desteklerini öğrenmek mümkündür. Bitişiğimizdeki salonda katılımcı kurumlarımızın stantları olacak. Kim ne sorun yaşıyorsa, hangi destekten faydalanmak istiyorsa yetkililerle doğrudan iletişime geçebilir.”
  Çetin, istihdam, ihracat teşviklerini ve tarımsal desteklerin Antalya özel sektörü için son derece yararlı olduğunu kaydetti. 
  
 “Antalya’da SGK’ya kayıtlı 72 bin işyeri var” 

- ''TEŞVİK SADECE PARA DEĞİL'': “Bazı arkadaşlarımız teşvik deyince nakit para desteği veya düşük faizli kredi anlıyor. İstihdam teşviki ve vergi indirimleriyle uğraşmak istemeyen arkadaşlarımız da oluyor. Artık bu alışkanlıklarımızdan vazgeçmeliyiz. Dünya ile rekabet edebilmek için doğru ürünleri üretmek ve tüm sektörlerde verimliliği sağlamak zorundayız.  Antalya’da SGK’ya kayıtlı 72 bin işyeri var. Bunun 28 bini tek kişilik, 20 bini 2-3 kişi istihdamı olan işyeridir. Küçük olsun benim olsun anlayışını bir kenara bırakmalı, sermayelerimizi birleştirip ortak yatırım yapmaya ve büyümeye öncelik vermeliyiz.''

-DÜNYADAN ÖRNEKLER: ''Almanya’da mikro işletmeler istihdamın yüzde 19’udur. Bizdeyse tarım dışı mikro işletmeler istihdamın yüzde 30’unu sağlıyor. 83 milyonluk ülkeyiz, borsamızdaki şirket sayısı 400’ü geçmedi. Singapur, Tayvan gibi ülkelerde bile bin civarı, İspanya borsasında 3 bin şirket var. Büyük holdinglerimiz bile aile şirketi olmaya devam ediyor. Artık bu kültürümüzü değiştirmeliyiz.''

- ARGE VE İNOVASYON: ''İnovasyona ve insana yatırım yapmaya daha fazla önem vermeliyiz. Ülkemizde ar-ge merkezi sayısı hızla arttı, 1152 oldu, ama en büyük şirketlerimizin yarısında ar-ge yapılmıyor.  Ortaklıklar kurup, yeni sektörlere, teknolojiye, ar-geye yatırım yapmalıyız. Ülke olarak kişi başına 3 bin dolar ithalat, 2 bin dolar ihracat yapıyoruz. Hepimiz daha fazla ihracat için çalışmalıyız. Antalya tarımında, küçük üreticilerimiz birleşmeli ve daha fazla ihracat için çalışmalıdır.” 
 
“Ekonomiyi büyütmeliyiz” 
- İHRACAT VE URGE: ''Ticaret ve Sanayi Odası olarak, üyelerimizi ihracat hedefiyle bira raya getirdik. Bakanlık desteğiyle yapılan URGE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi) projelerinde tarım, gıda, yapı sektörlerinde kümeler oluşturuldu. Güç birliğiyle ihracatımızı artırmaya çalışıyoruz.
Antalya teknoloji alanında ilerlemek zorundadır. Biz inovasyon merkezimizi örnek olmak ve küçük girişimlere, startuplara destek olmak için kurduk. Sanayide birkaç büyük şirketimiz var, ama kümelenmeyle sektörleri büyütmek için çaba harcamalıyız. Tasarım, iklimlendirme, biyoteknoloji, genetik gibi alanlarda ortak ar-ge ve inovasyon merkezleri de kurmalıyız. Antalya 4.0 projemizle Açık Veri Merkezi gibi endüstri 4.0 altyapılarını kurmamız gerektiğini ortaya koyduk. Dünya dijital ekonomiye geçiyor: Ticaret savaşları olsa da teknoloji gelişmeye devam edecek.  Dünya, tarım 4.0, turizm 4.0, perakende 4.0, lojistik 4.0 sistemlerine geçecek.'' 

- ''DİJİTAL DÖNÜŞÜMLE BÜYÜMELİYİZ'': ''Bugünün sorunlarına takılıp kalmamalı, dijital dönüşümle şirketlerimizi ve ekonomiyi büyütmeliyiz.  Ekonomi yönetimimizden teşviklerle birlikte makroekonomik istikrar ve yapısal reform sürecinde de daha hızlı bir ilerleme bekliyoruz.  Sanayi Bakanlığımız 300 üründe yerlileştirme programı açıklayacak. Bu programda bölge ve il düzeyindeki teşviklerin de gözden geçirilmesi gereklidir. Üyelerimizin devlet destekleriyle ilgili en büyük sıkıntılarından birisi başvuru dosyalarındaki teknik detaylardır. Desteklerdeki bürokratik süreçler azaltılmalıdır.” 

Vali Karaloğlu: "150 bin istihdamın üzerine çıkacağız" 
Vali Münir Karaloğlu da Antalya Ticaret ve Sanayi Odası tarafından bu yıl üçüncüsünü düzenlenen Antalya Devlet Destekleri Zirvesi’nde bir konuşma yaptı. 2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, Milli İstihdam Seferberliği olarak ilan edildiğini hatırlatan Vali Karaloğlu, “2017 yılında Antalya sağlamış olduğu 186 bin yeni istihdamla Türkiye’de İstanbul’dan sonra ikinci olmuştu ki, bu nüfusa orantıladığımızda birinci olduğumuzu gösteriyor. 2018’de 164 bin yeni istihdam sağladık. Bu sene arkadaşlarımız cumhurbaşkanımızla yapmış oldukları toplantıda 150 bin sözü verdiler. Biz Antalya’nın 150 bin istihdamın üzerine çıkacağını biliyoruz” dedi.

Konuşmasının ardından zirveye katılan kurumların stantlarını gezen Vali Münir Karaloğlu yetkililer iyi çalışmalar diledi.  
Antalya Devlet Destekleri Zirvesi’ne, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Akdeniz ve Antalya Bilim Üniversiteleri, SGK, İŞKUR ve KOSGEB İl Müdürlükleri, BAKA, KGF, TÜBİTAK, Türk Patent ve Marka Kurumu'nun temsilcileri de hazır bulundu. Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2019, 17:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21