Tarıma cansuyu çağrısı

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır, tarım sektörünün 2018'de öceki sıkıtılı yılları arar hale geldiğini söyledi, ''Tarımsal üretimde kullanılan tüm girdi maliyetleri üzerindeki yüklerin hafifletilmesi amacıyla KDV ve ÖTV gibi tüm vergilerden en az iki üretim sezonu vazgeçilmeli. Tarımsal ürün ticareti bir bütün olarak yeniden düzenlenmeli'' dedi

Tarıma cansuyu çağrısı
banner24

Antalya Ticaret Borsası'nın (ATB) mart ayı olağan meclis toplantısı, ATB Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci yönetiminde yapıldı. Toplantıda, ATB yönetim kurulunun geçen bir aylık dönemdeki faaliyetleri hakkında bilgi sunum yapıldı ve ATB Başkanı Ali Çandır, meclis üyelerine bigi verdi. Başkan Çandır konuşmasının başında, 18 Mart 1915 Çanakkale Savaşı’nın 104. yılını saygıyla ve minnetle andıklarını  ve Yeni Zelanda'da meydana gelen terör saldırısının da insanlık tarihinin utanç listesindeki yerini aldığını söyledi.
ATB Başkanı Ali Çandır, daha sonra ekonominin genel durumu ve tarım sektörü ile igili değrlendirmeler yaptı; tarım sektördeki soreunlara köklü çözüm olabilecek önrilerde bulundu. Başkan Çandır özetle şunları söyledi:

-  2018 yılında ekonominin yüzde 2.6 büyümeyi başardı. Her ne kadar son çeyrekte yüzde -3 küçülmüş olsak da özellikle ilk iki çeyrekteki yüksek büyümeler, yıl sonunda bu sonucu sağlamıştır. Tarım ise yüzde 1.3 ile genel ekonominin ancak yarısı kadar büyüyebilmiştir. Tarım sektörü, oldukça zorlu geçen 2016 ve 2017 yıllarının ortalamasının ancak yarısı olan bu büyümeyle 2018'de  2017 yılını arar hale geldi. 
 - Özellikle girdi maliyetlerindeki yüksek enflasyon ile tarımsal ürünlerde yaşanan enflasyon arasındaki makasın sektörümüz aleyhine hızla açılması, üretim performansımızı düşürmüştür. Önümüzdeki dönemde bu makasın kapanması ve üretim performansımızın yükselmesi yolunda çabalarımızı yoğunlaştırmalıyız.

-Tarımsal performansı arttırmaya yönelik hazırladığımız rapor ve önerileri, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a sunduk. Tarımsal üretimde kullanılan tüm girdi maliyetleri üzerindeki yüklerin hafifletilmesi amacıyla KDV ve ÖTV gibi tüm vergilerden en az iki üretim sezonu vazgeçilmelidir. Bu, çiftçiye vergi iadesi şeklinde de olabilir.

-Tarımsal girdi alımlarında vade yapısı uzayan ya da bozulan sektörümüze, finansmanı Ziraat Bankası tarafından sağlanan bir alım sistemi geliştirilmelidir. Tarımsal ürün ticaretinin bir bütün olarak tedarik zinciri modellemesiyle yeniden düzenlenmesi gereklidir.  

- Üretim maliyetini düürmek için, üreticilerin tedarik ihtiyaçlarını birlikte karşılamalarını ve eşgüdümlü makine-teçhizat  kullanımını avantajlı hale getirecek modeller geliştirilmelidir. Her evin önüne bir traktör yerine, araç ve ekipmanın ortak kullanımı sağlanmalıdır.
 
"İstahdama destek bir fırsat" 
Başkan Ali Çandır meclis üyelerine, istihdama verilen teşvik ve destekler hakkında da bilgi verdi ve ''Özellikle yıllık 19 bin TL’nin üzerinde tasarruf sağlayan ve 30 Nisan’a kadar devam eden ilave istihdam desteği iş dünyamız için önemli bir fırsattır” dedi. 
 
''Huzurlu kent, korumuş toprak'' 
ATB Başkanı Çandır, 31 Mart 2019  yerel seçimlerine de değindi, temenni ve beklentilerini şöyle özetledi: 

“Öncelikle, temel bir vatandaşlık görevi olan oy vermeye herkesin gitmesini temenni ediyorum. Kentimizde gerilimden uzak, huzurlu bir seçim olmasını diliyorum.  Kent içi ticaretin ve tarımsal ticaretin geliştirildiği, AVM, tabela ve hava kirliğinin en düşük seviyelere indirildiği, trafik ve çevre sorunlarının sona erdirildiği, refah ve huzurun yükseltildiği bir kent; tarım topraklarımızın korunduğu ve tarımsal alt yapımızın güçlendirildiği  bir yönetim performansı bekliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2019, 22:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20