Süt üreticisi alarm veriyor

Gıda tüketiminde ciddi bir paydaya sahip olan süt ve süt ürünlerinin fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. 3t Gündem’de Antalya Sütçüler, Yoğurt ve Dondurma İmalatçıları Odası Başkanı Bahattin Ekin, üreticinin durumunu, artan fiyatları ve önümüzdeki süreci değerlendirdi.

banner5

Süt ürünleri üretim ve imalatını yapan üyelerinin, pandemi sürecinden diğer sektörler kadar etkilenmediğini ifade eden Ekin, süt üreticisinin problemlerinin pandemi sürecinden önce de var olduğunun altını çizdi. 

’65 Liralık yem desteği herkese yapılmadı’ 

Devlet, pandemi dönemi dolayısıyla geçtiğimiz aylarda hayvancılık yapanlara, hayvan başına 65 liralık bir yem yardımı yapmıştı. Bu yem desteğinden herkesin yararlanamadığını söyleyen Ekin, en büyük sıkıntılarının yem konusunda yaşandığını belirtti. Başkan Ekin, ülkemizin yem konusunda dışa bağımlı olması ve dövizde yaşanan artışlar sebebiyle yemlere gelen zamların üreticiyi zor durumda bıraktığını, buna rağmen süt fiyatlarının artmadığını ifade etti. 

‘Aracılar daha çok kazanıyor’ 

Yem fiyatları gibi üreticinin elinde olmayan değişimlere ek olarak, aracıların sütleri alabilecekleri en düşük fiyatla alıp tüketiciye daha pahalı bir şekilde satışa sunması sebebiyle fiyatlarda artış yaşandığını ifade eden Ekin, üreticinin çoğu zaman elindeki süt bozulmasın diye zorunluluktan satış yaptıklarını da ekledi. Bu sebeplerle üretici sayısının gittikçe azaldığını ve bunun ileride sıkıntı yaratabileceğini söyleyen Ekin, diğer illerde olduğu gibi devlet desteği beklediklerini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20