“Salgından sonra sıfır araç satılmayacak”

ÖZEL RÖPORTAJ: Tüm sektörler gibi ikinci el oto piyasası da bekleyişte... Ne arabasını satmaya gelen var, ne de ikinci el bir araba almaya gelen... 20 yıldır ikici el otomobil piyasasında olan İlker Özsoy, "insanların öncelikleri değişti, hiç kimse 'arabamı satayım da hemen nakit paraya ulaşayım' demiyor. Önce sağlığını korumaya çalışıyor. Maddi olarak da herkes elinde olanı korumaya çalışıyor" dedi.

Aslında otomobil sektöründe daralmanın 2016 yılında başladığını, salgınla beraber bıçak gibi kesildiğini belirten İlker Özsoy, bu süreçte distribütörlerin sıfır araç fiyatlarında gereksiz fiyat artırımına gittiklerini savundu. Özsoy; "Otomobil piyasasında yüzde 70'e varan bir daralma var. 2016 yılında sıfır araç satışı 900 binlere dayandı. 2017 de 600 binde kaldı. 2018 de sıfır oto satışı 400 binde kapandı. 2019 yılında ise sıfır oto satışı 220-250 bin adette kapandı. Distribütörler 2019 da sıfır araç fiyatlarını anormal artırdı.. Aslında fiyat artırmalarını gerektiren bir durum yoktu. Bana göre hepsi kâr... 120 bin lira olan sıfır araç, şu an 200 bin lira... insanların geliri ise aynı oranda artmadı. Buna bağlı olarak ikinci el fiyatları da arttı" dedi.

İlker Özsoy'da diğer sektör temsilcileri gibi umudunu önümüzdeki aylara bağlayanlardan.... Salgın hastalık süreci geçtikten sonra insanların uğradıkları maddi hasarı tazmin yoluna gideceklerini ve ikinci el oto piyasasının da hareketleneceği görüşünde. Bu öngörüsünün nedenini ise değişen toplumsal taleplere bağlayan Özsoy özetle şu değerlendirmeyi yaptı;

"Salgından sonra toplu taşımaya ilginin azalacağını düşünüyorum... İnsanlar daha hijyen koşullarda güvenilir şartlarda seyahat etmek isteyecek ve ne yapıp edip ikinci el bir otomobil almak isteyecektir. Yine salgından sonra gelir kaybına uğrayanlar da ellerindeki otomobili satıp kayıplarını bir parça olsun gidermek isteyecektir. Distribütörler gereksiz fiyat yükseltmeye gitti.. Artık sıfır araç satılmayacak. İnsanlar ikinci ele yönelecek."

Ve Antalya'nın bir diğer sorunu ise oto galericilerini bir araya getiren büyük bir otomobil sitesinin olmayışı, neredeyse her binanın altında bir oto galericinin olması... "Bu Antalya'nın kanayan yarasıdır" diyen İlker Özsoy, bu konuda başlattıkları girişimi anlattı;

"Oto galericiler sitesinin olmayışı yıllardır kanayan yaramızdır. Geçmişte çok mücadele verdik, ama yetkili mercilerden taleplerimiz geri döndü hep... Nedenine gelince Antalya'da arazi arsa çok kıymetli.. Bizim en az 200 dönüm üzerinde bir arsaya ihtiyacımız var. ATSO öncülüğünde girişimimiz oldu son olarak, Milli Emlak yetkilileriyle görüştük. Talebimiz olumlu karşılandı, harita mühendislerimiz bütün oto galericileri bir araya getirecek 200-250 dönüm üzerinde çalışmalara başladı."

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2020, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20