Lokantacı esnaf, devlet desteği bekliyor!

ÖZEL RÖPORTAJ: 3T Gündem’e lokantacı esnafın, koronavirüs salgını sürecinde yapılan kısıtlamalardan nasıl etkilendiğini değerlendiren Antalya Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Yasin TEKDEMİR, 22 Mart’tan bu yana birçok esnafın paket servis ve gel-al hizmeti sunamayarak kepenk kapattığını söyledi.

Lokantacıların uzun bir süredir büyük zorluklar yaşadığını ifade eden Yasin Tekdemir, çekilen kredilerle kısmi bir rahatlama yaşadıklarını belirtti. Bazı çalışanların da kısmi çalışma ödeneğinden yararlandığını ancak ödenen miktarın yeterli olmadığını söyledi.

Devletin esnafa ekonomik desteğinin olduğunu ancak bu desteklerle esnafın bir geleceği olamayacağını vurgulayan Tekdemir, kapalı dükkanlara hala fatura ve kira ödemek zorunda kaldıklarını ve kazançların kesildiği bu dönemde vergi de dahil tüm bu borçların biriktiğini söyledi.

Sebze-meyve hallerindeki fiyatların, üreticiden tüketiciye ulaşana kadar takip edilmesi gerektiğini söyleyen Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı, gıda fiyatlarındaki artışlara da vurgu yaparak esnafı ve çiftçiyi koruyacak bir Hal Yasası’nın çıkması gerektiğinin altını çizdi. Aksi halde “Lokantacının tezgahında, mutfağında o yemeği pişirmesi zor olacak.” dedi.

Hali hazırda açık olan lokantaların da temizliğe ve hijyene fazlasıyla önem verdiğini vurgulayan Tekdemir, bunun yanı sıra restoran ve lokantalarda uygulanması planlanan hijyen kuralları ve gerekli fiziksel düzenlemelerin de belirlenir belirlenmez tüm iş yerlerinde uygulanmaya başlayacağını söyledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman Kuzan
Süleyman Kuzan - 1 hafta Önce

Sigortalar dükkan kirası stopaj derken elemanlara maaş veriyoz hazır olan paramızdan hazırda bitti

SIRADAKİ HABER