Kuzugöbeği çıktı, kilosu 100 lira!

Antalya’nın Akseki ilçesinde doğada kendiliğinden yetişen "kuzugöbeği mantarı" toplanmaya başlandı. Sedir ve ladin gormanlarındann toplanan kuzugöbeği mantarı, kilogramı 100 liradan satılıyor.

Kuzugöbeği çıktı, kilosu 100 lira!
banner24

Antalya’nın Akseki ilçesinde doğada kendiliğinden yetişen kuzugöbeği mantarı, genellikle nisan ayı ortasında çıkar ve toplanmaya başlar, mayıs ayı sonuna kadar toplanır. Bu yıl havanın soğuk gitmesi, kuzugöbeğini biraz geciktirdi ve köylüler nisanın son haftasında kuzugöbeği toplamaya başladı. Kuzugöbeği mantarı sezonunun başlamasıyla vatandaşlar mantarın toplanabileceği muhtemel alanlara akın ediyor.

Antalya’dan Akseki’ye kuzugöbeği mantarı toplamaya gelen Safa Çelik, her yıl ailesi ile birlikte nisan ayında Akseki’ye kuzugöbeği mantarı toplamaya geldiklerini söyledi. Toroslarda iklim şartları ve doğa yapısının kuzugöbeği bulmaya çok elverişli olduğunu belirten Çelik, şu bilgi,leri verdi:

"Kuzugöbeği toplamak ayrı bir zevk. Nasıl insanlar balık tutmaktan bir zevk alırsa, kuzugöbeği toplamakta bizim için toplamaktan tadından yenmiyor. Yemeğini yapıyoruz. Kilogramı 100 lira civarında satılıyor. Yöremizde herkes bu zamanlar kuzugöbeği mantarını toplamak için dağlara çıkarlar."

Akseki’de kuzugöbeği mantarı toplayan Fatma Kara da kuzugöbeği mantarını zor şartlarda topladıklarını anlattı ve şunları söyledi: 

''Bu antar nisan ve mayıs aylarında toplanır. Toros Dağları’nda nisan yağmurlarının başlamasıyla birlikte kuzugöbeği mantarı çıkmaya başladı. Kuzugöbeği mantarı her yerde çıkmaz. Güneş gören, karlı, sedir ve ladin ağacı olan bölgelerde çıkar. Kuzugöbeğini toplamak oldukça zahmetli bir iştir. Sabahtan akşama kadar ağaçların dibini geziyoruz. Günlük ortalama 1 kilogram mantar topluyoruz."

Kuzugöbeği mantarını satmak amacıyla değil, yemek amacıyla topladığını da belirten Kara, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz kuzugöbeği mantarını yemek için topluyoruz. Satanlar ise kilogramı 80-100 liradan satıyor. Havalar yağmurlu giderse Mayıs sonuna kadar kuzugöbeği toplamaya devam ederiz. Yağmur yağmazsa olmaz. Yağmur yağarsa ağaçların ve otların diplerinde çıkmaya devam eder. Akseki’de bu, insanların geçim kaynağıdır."

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2019, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20