Kuaför Esnafı, Devlet Desteği Bekliyor!

3T Gündem’e konuk olan Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Esnaf Odası Başkanı Tolgahan Demir, koronavirüs salgınının kuaför esnafına etkisini değerlendirdi. Kuaför esnafının yaşadığı sıkıntılara dikkat çeken Başkan Demir, esnafın beklentilerini 3T’ye anlattı.

Pandemi sürecinin başından bu yana esnafın büyük zorluklarla mücadele ettiğini söyleyen Tolgahan Demir, yaklaşık 50 gün dükkanlarının kapalı kaldığını ve birçok esnafın evine ekmek dahi götüremediğini söyledi. Bu süreçte esnafa kredi imkanı dışında, talep edilen maddi desteğin gösterilmediğini dile getiren Başkan Tolgahan Demir, pandemi dolayısı ile kuaför esnafının işlerinin durgun olduğunu, işletmelerde bir sene öncesine göre %60 ile %80 arasında bir ciro kaybının olduğunu söyledi. Birçok esnafın ayakta kalabilmek için 6 ay ertelemeli kredi kullandığını söyleyen Demir, ödeme zamanına 1 aydan daha kısa süre kaldığını ama esnafın bu borçları ödeyecek gücü olmadığını da sözlerine ekledi.

Şu ana kadar talep ettikleri desteği göremediklerini vurgulayan Antalya Kuaförler ve Manikürcüler Odası Başkanı, işletmelerin kapasitesine göre belirli oranlarda karşılıksız maddi destek verilmesi gerektiğinin ve bu desteğin esnafın can suyu olacağının altını çizerek, talep edilen desteğin verilmemesi halinde önümüzdeki aylarda pek çok işletmenin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

Başkan Demir, pandemi sürecinde %18’den %8’e indirilen KDV’nin de mevcut haliyle kalıcı olmasını beklediklerini ifade etti.

Kuaförlerde alınan koronavirüs önlemleri ilgili de konuşan Tolgahan Demir, kuaför salonlarında temizlik ve hijyenin pandemi öncesinde dahi en önemli şey olduğunu vurgulayarak, maske, mesafe ve dezenfeksiyon uygulamaları ile birlikte kuaförlerin güvenli alanlar olduğunu vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20