‘Kısa Çalışma Ödeneği pandemi sonuna kadar devam ettirilmeli’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, kısa çalışma ödeneğinin kaldırmasının işsizliği ve yoksulluğu derinleştireceğini söyledi.

‘Kısa Çalışma Ödeneği pandemi sonuna kadar devam ettirilmeli’
banner24

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, AKP iktidarının Covid-19’un ne kadar süreceği, virüsün nasıl bir seyir izleyeceği belirsizliğine karşılık, Kısa Çalışma Ödeneği’ne son vermesini kabul edilemez bir durum olarak değerlendirdi.

Açıklamada şöyle denildi:

‘‘Pandemi süresi boyunca toplam 3 milyon 756 bin 584 işçi kısa çalışma ödeneğinden yararlanırken, toplamda kısa çalışma ödeneği kapsamında işçilere ödenen miktar ise İŞKUR verilerine göre 30 milyar TL. Şubat ayı verilerine göre 1,3 milyon işçi hâlihazırda kısa çalışma ödeneği kapsamında yer almaya devam etmektedir. İşverenler tarafından ücretsiz izne ayrılan ve çok daha düşük nakdi ücret desteği alan işçi sayısı 2,5 milyona yaklaşmıştır.

Ülkede 2000’de yüzde 6’larda olan işsizlik bugün iki katına, yüzde 13-14 bandına çıkmış durumdadır. AKP iktidarının kısa çalışma ödeneği desteğinin sonlandırarak işsizliği daha da büyütecektir. TÜİK’in geniş tanımlı işsizlik rakamının yüzde 29.1 olarak açıkladığı ve ekonomik kriz koşullarında Kısa çalışma ödeneğinin sonlandırmak 1,3 milyon ücretli çalışanı işsizliğe mahkum etmektir.

Salgınla birlikte ülkede zengin ve yoksul arasındaki uçurum derinleşmiş emekçiler açlığa terk edilmiştir. Esnafların halen tam kapasite ile çalışamadığı ve salgının durumuna göre yeni kısıtlamaların gündeme gelebileceğini varsaydığımızda, Kısa Çalışma Ödeneğinin en azından pandemi sonrasına kadar devam etmesi gerekmektedir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; acilen iktidarı Kısa Çalışma Ödeneğinin pandemi sonuna kadar devam ettirmesi çağrısı yapıyor aksi durumda kitlesel işsizliğin yaşanacağı uyarısı yapıyoruz.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21