‘Kamu emekçilerine gerçekçi enflasyon oranında zam verilmeli’

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, iktidarın akıl ve bilim dışı ekonomi yönetiminin bir kez daha Türkiye ekonomisini duvara toslattığını belirterek, ‘‘Kamu çalışanları da bu enkazın altında kalma riskiyle karşı karşıya bulunuyor’’ dedi.

‘Kamu emekçilerine gerçekçi enflasyon oranında zam verilmeli’
banner5

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Türk parası hızla değer kaybetmesi yüzünden satın alma gücü her gün biraz daha eriyen asgari ücretli, emekli ve kamu emekçilerinin yoksulluk ve açlığa mahkûm edildiğini belirtildi.

Açıklamada şöyle dendi:

‘‘Türk lirasının bir günde dolar, avro ve altın karşısında yüzde 3’ten fazla değer kaybetmesi ile avro 8.65’e, dolar 7.32’e ve çeyrek altın ise 817 liraya yükselmiştir.  Diğer ülkelerin paralarının değeri dolar ve avro karşısında büyük oranda sabitken, hatta değer kazanıyorken Türk lirasını avro karşısında son bir yılda yaşadığı erime yüzde 40, dolar karşısında yaşadığı erime yüzde 32’yi bulmuştur. TL’nin altın karşısında yaşadığı erime çok daha büyük görünmektedir. Bu krizin sonuçları gelecek aylarda çok daha yüksek oranlarda enflasyon olarak ücretlilerin üzerine yüklenecektir. Memur ve memur emeklisinin aldığı zam Türk Lirasının bir günlük değer kaybıyla bir anda yok olmuştur. Kamu emekçileri en temel ekonomik ve sosyal taleplerini karşılayamaz duruma gelmiştir.  Emekçiler enflasyon altında ezilmektedir. AKP iktidarı, ülkedeki ekonominin kötüye gidişinin faturasını kamu emekçileri ile emekçilere borç, zam, faiz ve enflasyon olarak yansıtmaktadır. Kamu emekçileri ve işçiler, işsizliğe ve açlığa sürüklenmektedir. Yoksullar daha yoksul; zenginler daha zengin olmaktadır. Hükümetin oluşturduğu bütçe ve cari açığın bedeli de milyonlarca emekçiye KDV ve ÖTV olarak dönmekte ve çarşı da ve pazarda kendini göstermektedir. Kamu emekçilerine 2020 yılı için ön görülen zam oranları tekrar güncellenmeli ve geçmiş kayıpları telafi edilerek gerekirse toplu sözleşme masası tüm sendikaların dahil olacağı şekilde tekrar kurulmalıdır. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; ekonomik krizin olumsuz etkilerini önlemek ya da en azından hafifletmek için üretim ekonomisine dönük somut ve kalıcı çözümler üretilmesini ve kamu emekçilerine gerçekçi enflasyon oranında zam verilmesine bekliyoruz.’’

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20