İş dünyasının ana gündem maddesi; Aşılama performansı

Uluslararası araştırma şirketi AGS Global; Mayıs 2020’de yaşanan kapanma sürecinde ilkini gerçekleştirdiği ‘Covid-19 Salgını Sonrası Normalleşmenin Ayak İzleri’ araştırmasının ikincisini, 19-22 Mayıs 2021 tarihleri arasında 284 iş dünyası temsilcisinin katılımıyla hayata geçirdi.

İş dünyasının ana gündem maddesi; Aşılama performansı

Araştırmanın sonuçlarını yorumlayan AGS Global Kurucu Ortağı Ahmet Güler, “Pandemiyle yaşamayı öğrenme, tedbirler ve dijitalleşme gibi süreçler; ikinci tam kapanma sürecinde iş dünyasında çarkların dönmesine imkan tanımış durumda. Geçen yıldan farklı olarak 2021’deki araştırmamızın ana motifi ise ‘aşı’ faktörü… Endişelerin giderilmesi ve daha iyimser bir iklime geçmenin yolu ise hızlı ve şeffaf veri akışı sayesinde kurumların güven tesis etmeleri, gerek dünyadan aşı tedariki gerekse yerli aşı üretiminde karar alıcıların daha hızlı hareket edebilmesi” açıklamasında bulundu.

Tüm dünya bir virüse karşı savaş veriyor. Aralık 2019’da Çin’in Wuhan şehrinde başlayıp kademe kademe yayılan Covid-19 pandemisi, global olarak her ülkenin etkilendiği ve ciddi anlamda can kaybına yol açan bir salgın olarak tarih sayfalarında yerini aldı.

TÜNELİN UCUNDAKİ IŞIK, UMUT VERİYOR: DÜNYA GENELİNDE 20 MAYIS 2021 İTİBARİYLE 1.58 MİLYAR DOZ AŞI UYGULANDI

1.5 yılı aşkın süredir verilen mücadele kapsamında artık çantamızda kocaman bir umut buketi var. Mayıs 2021’in son haftası itibariyle dünya üzerinde 166.5 milyon kişinin hastalanmasına ve yaklaşık 3.5 milyon kişinin ölümüne neden olan pandemiye dair kötümser beklentiler, 2020’nin son aylarında dünyanın dört bir yanından gelen ‘aşı’ haberleriyle çok daha iyimser seyir izliyor. 20 Mayıs 2021 itibariyle dünya genelinde 1.58 milyar doz aşı uygulanmış durumda… Aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ederken; tünelin ucundaki ışık, global bir umut dalgası yayıyor.

İKİNCİ KAPANMANIN ARDINDAN TÜRK İŞ DÜNYASININ ALGISI NASIL DEĞİŞTİ?

Salgının başlangıcından bu yana 5 milyonu aşkın kişinin hastalandığı ve 45 binin üzerinde kişinin yaşamını yitirdiği Türkiye’de, Nisan-Mayıs 2021 döneminde, 17 günlük ‘ikinci kapanma’yı da geride bıraktık. İstanbul merkezli uluslararası araştırma şirketi AGS Global; Mayıs 2020’de yaşanan kapanma sürecinde ilkini gerçekleştirdiği ‘Covid-19 Salgını Sonrası Normalleşmenin Ayak İzleri’ araştırmasının ikinci versiyonu kapsamında, 19-22 Mayıs 2021 tarihleri arasında önemli bölümü İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli gibi sanayi ve ticaret merkezlerinden 284 iş dünyası temsilcisi ile bir araya geldi. ‘İkinci tam kapanmada’ iş dünyasının hem iş insanı hem de tüketici olarak tutum ve beklentilerinin analiz edildiği araştırma, ilgi çekici sonuçlar içeriyor.

“İŞ insanlarının, salgınla yaşamayı çok daha fazla içselleştirdikleri gözlemleniyor”

2020’deki kapanma sürecinde yapılan birinci ‘Covid-19 Salgını Sonrası Normalleşmenin Ayak İzleri’ araştırmasında, iş dünyası temsilcilerinin iş insanı ve tüketici kimliklerine odaklandıklarının altını çizen AGS Global Kurucu Ortağı Ahmet Güler, “2021’de deneyimlediğimiz ikinci kapanma döneminde; ‘Covid-19 Salgını Sonrası Normalleşmenin Ayak İzleri’ araştırmamızı yeniden gerçekleştirerek; iş insanlarımızın eğilimlerini 2020 yılıyla mukayese etme imkanına kavuştuk. Araştırmadan hareketle; bir panik ve bilinmezlik süreci olan geçtiğimiz yıla kıyasla, iş insanlarımızın salgınla birlikte yaşamayı daha fazla içselleştirmiş olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Pandemiyle yaşamayı öğrenme, tedbirler ve dijitalleşme, ikinci tam kapanma sürecinde çarkların dönmesine imkan tanımış durumda. Geçen yıldan farklı olarak 2021’deki araştırmamızın ana motifinin; ‘aşı’ faktörü olduğu dikkat çekiyor” yorumunda bulundu.

“İYİMSER İKLİME GEÇMENİN YOLU, AŞI SÜRECİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİR KILINMASI”

 “2021’de pandemiye karşın tüm insanlığın sepetindeki umut buketini büyüten bir dostumuz var. O da aşı” diyen Güler, 2020 yılındaki kapanmada henüz ismi bile zikredilmeyen Covid-19 aşısının, 2021’de iş insanlarının ajandasında ilk sıraya yerleşmiş olduğunu vurguladı ve şu açıklamada bulundu: “İster genel ekonomik gidişat ve eğitimin geleceği, isterse özel hayat ve işlerimiz olsun; iş insanlarımızın tüm bu faktörlere yönelik beklentilerini; hızlı aşı tedariki, yerli aşı üretimi ve aşılama performansına bağladıklarını söyleyebiliriz. Şüphesiz, başta ekonomik belirsizlik ve kişisel sağlık olmak üzere endişe hâlâ sürüyor. Ancak aşı sadece sağlık değil; umut da demek. Araştırmamız bize gösteriyor ki; endişelerin giderilmesi ve daha iyimser bir iklime geçmenin yolu; hızlı ve şeffaf veri akışı sayesinde kurumların güven tesis etmeleri, gerek dünyadan aşı tedariki gerekse yerli aşı üretiminde karar alıcıların daha hızlı hareket edebilmesi…”

Panik Kontrol Altında: İş Dünyasında Çarklar Dönmeye Devam ediyor

Araştırma; iş dünyasının ikinci tam kapanma döneminde daha tedbirli olduğunu ve ilkinin aksine çalışmaya devam ettiğini gösteriyor. İş dünyası temsilcilerinin %45’i tam zamanlı, %43,6’sı ise yarı zamanlı işe gitmeyi sürdürdüğünü belirtirken; tamamen evden çalışanların oranı ise %5,6. Geçen yıl tam zamanlı işe devam edenlerin oranı %23,8 iken; tamamen evden çalışanların oranı ise %28,7 olarak öne çıkıyor.

Yeni Normale Alıştık: harcamalar, geçen yıla göre hızlı bir artış gösteriyor

Geçen yılın mayıs ayında yapılan araştırmada; katılımcıların %49’u harcamalarının azaldığını ifade ederken, bu yılki araştırmada ise “harcamalarım azaldı” diyenlerin oranı sadece %18,3. Diğer yandan; “harcamalarım arttı” diyenlerin oranı da %26,6’dan %57,7’ye yükselmiş durumda. Bu tablo, hane halkının pandemiyi içselleştirdiğini ve yeni normalde gündelik hayatına döndüğünü gösteriyor.  

SATIN ALMA SÜRECİNDE HİJYEN-TEMİZLİK ÜRÜNLERİ %80,3’LÜK ORANLA İLK SIRADA BULUNUYOR

 Geçen yılın açık ara şampiyonu olan gıda-meşrubat (%83,2) ve hijyen-temizlik ürünleri (%82,5); bu yıl yer değiştirdi. Böylece hijyen-temizlik ürünleri (%80,3) ilk sıraya yerleşti. Kapanmaların sevimli dostu atıştırmalıklar ise %38 ile üçüncü sırada. En hızlı büyüme sergileyen kategori ise geçen yıl %16,1 olan payını, bu yıl %33,8’e yükselten kişisel bakım-kozmetik ürünleri oldu. Bir diğer hızlı yükseliş ise dijital yayın platformlarından geldi.

Onlıne Alışverişçi Havuzu Büyüyor: 2021’de onlıne alışveriş yapanların oranı %71,8’e yükseldi

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen kapanma sürecinde katılımcıların %44,8’i daha çok online alışveriş yaptığını belirtirken; bu yıl bu oran %71,8’e kadar yükselmiş durumda. 2021’de Trendyol (%69) ve Hepsiburada (%33,8) en çok online alışveriş yapılan iki mecra olurken bu markaları, Yemeksepeti (%26,8), Amazon (%22,5), Getir (%22,5) ve Kitapyurdu (%21,1) izliyor. Bu süreçte en iyi sınav veren marka/firma kategorisinde geçen yıl Covid-19 salgınına karşı mücadelede yerli solunum cihazı projesiyle öne çıkan Baykar ve Arçelik’in, bu yıl yerlerini geçen yılın üçüncüsü Trendyol’a bıraktıkları dikkat çekiyor.

Sürecin Yeni Sembolü; Aşı

Mayıs 2020’de sürecin sembolleri olan ‘maske’ ve ‘Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’; ilk iki sıradaki yerini korurken, gündelik hayatımızın bir parçası olan kolonya & dezenfektanlar (%28,2) bir üst sıraya yükselmiş durumda. Buna karşın geçen yıl insanlık için uzak bir ümit olan aşı ise bu yıl %27,8’lik oranla iş dünyasının ajandasında dördüncü sıraya yerleşti. Diğer yandan; geçen yılın üçüncü sembolü olan virüse ve her akşam TV ve sosyal medya başında ilgiyle takip edilen Sağlık Bakanlığı günlük verilerine merak ise zayıflamış durumda.

AŞI SÜRECİNDE ŞEFFAFLIK, HIZLI TEMİN VE YERLİ ÜRETİM TALEP EDİLİYOR

‘2’nci Covid-19 Salgını Sonrası Normalleşmenin Ayak İzleri’ araştırması kapsamında; bu yıl dünyanın ve Türkiye’nin gündemine hızla giren aşı ve aşılama süreci de kendisine yer buluyor. Aşılama sürecinin daha hızlı ve efektif olabilmesi adına önerileri sorulan katılımcılara göre; aşı tedarikinde şeffaf veri akışı, aşının hızlı temini, riskli grupların öncelikli olarak aşılanması ve yerli aşıda bir an önce üretim aşamasına geçilmesi en çok öne çıkan hususlar arasında yer alıyor.

İŞ YERLERİNDE AŞILAMANIN SEYRİNE GÖRE YENİ İŞ MODELLERİ GELİŞTİRİLECEK

Araştırma; geçtiğimiz yıl mevcut olan panik ve hazırlıksız yakalanmanın yerini, bu yıl iş yerlerinde tedbirlerin sürmesi ve dijitalleşmeyi daha çok içselleştirmeye bıraktığını gösteriyor. Geçen yıl yeni normalde iş dünyasının %78,3’ü tam zamanlı işe döneceğini ve izolasyon kurallarını harfiyen uygulayacağını ifade ederken; bu yıl bu oran %60,5’e gerilemiş durumda. Aşılamanın seyrine göre iş modeli geliştireceğini belirtenlerin oranı ise %36,6 ile ikinci sırada. Uzaktan çalışmayı kalıcı seçeneklerden birine dönüştüreceğini ifade edenlerin oranı ise 2020 yılıyla aynı seviyede (%11,2).

İŞ DÜNYASI, DİJİTAL TOPLANTILARIN EFEKTİFLİĞİNE İNANSA DA FİZİKSEL TOPLANTILARI ÖZLÜYOR

2020’de yapılan araştırma sonuçlarına göre katılımcıların %73,4 olan dijital toplantı yapma deneyiminin, 2021’de %83,1’e yükseldiği dikkat çekiyor. Dijital toplantı yönteminden normale döndükten sonra da faydalanacağını belirtenlerin oranı 2020’de %84,3 iken; bu oran 2021’de %97,5’a kadar yükseldi. Ancak sıra ilgili yöntemin iş insanları tarafından verimli bulunmasına geldiğinde; %81,9 olan oranın %69,5’a kadar gerilemiş olduğu görülüyor.

Kararsızlığın Panzehiri Aşı

Mart-Nisan 2020’de %38,5 olan endişe düzeyi, bu yıl %35,2’ye gerilerken; kararsızların oranı ise %13,3’ten %32,4’e yükselmiş durumda. Diğer yandan endişe kaynakları; gelir kaybetmek (%49,3), kalabalık ortamlar (%49,3), küresel-ulusal ekonomik daralma (%42,2) ve seyahat etmek (%32,3) olarak öne çıkıyor.

Eğitim sektöründe de İbre Hızlı Aşılamayı Gösteriyor

Araştırmaya katılanların %78,9’u zorunlu olarak ara verilen yüz yüze eğitimde, açığın kapanmayacağını düşünüyor. Öne çıkan öneriler ise öğretmen ve öğrenciler için hızlı bir aşılama ajandası ile yaz tatili uygulamasının kaldırılarak sıkıştırılmış takvime geçilmesi…

İş Dünyası, İkinci Tam Kapanmada Ailesine Daha Çok odaklandı ve vaktini kitap okuyarak değerlendirdi

Araştırmaya göre iş dünyası temsilcilerinin %47,9’u salgın sürecini, işleri ve ticari hayatları açısından iyi değerlendirdiğini düşünürken; kişisel gelişimleri açısından iyi değerlendirdiklerini düşünenlerin oranı ise %50,7. Geçtiğimiz yıl ilk kategoride, bu oranın %55,2, ikinci kategoride ise %72 olduğu görülüyor. Diğer yandan; aile ile daha çok vakit geçirmek (%57,7) ve kitap okumak (%54,9) bu yılın da yıldızları konumunda.

Açık Hava, Tatil ve Seyahat özlemi HIZLA ARTIYOR

Yaklaşık bir yıldır işlerine devam eden iş dünyası temsilcilerinin 2021’de en çok özlediği aktivite; açık havada zaman geçirmek (%95,8). 2020 yılı araştırmasında ise aile-akraba ziyareti yapmanın (%92,3) ilk sırada olduğu görülüyordu. Tatil-seyahat yapmak ise %94,3 ile geçtiğimiz yıla göre daha çok özlenen aktivitelerden biri. Katılımcıların %90,2’si iş yerinde çalışmayı özlediğini ifade ederken, özlemeyenlerin oranı ise %9,8 ile sınırlı kalıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21