İkinci el araç alacaklar yıl sonunu beklesin

3T Gündem’e konuk olarak, ikinci el araç piyasasındaki son durumu değerlendirip, önümüzdeki süreç için ön görülerde bulunan ATSO 33. Grup Meclis Üyesi İker Özsoy, ikinci el oto pazarı hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz yıldan bu yana araç fiyatlarında artışın görüldüğünü ancak pandemi süreci ve döviz kurundaki artışlarla birlikte ikinci el araç fiyatlarının hızla artışa geçtiğini hatırlatan İlker Özsoy, ikinci el araç pazarındaki durgunluğa dikkat çekti.

Sıfır otomobillerin de talebi karşılayacak düzeyde olmamasının ikinci el fiyatlarında artışa sebep olduğunu söyleyen Özsoy, ÖTV zammı, dolar artışı gibi faktörlerle geçtiğimiz yıla göre sıfır otomobil fiyatlarının da ciddi oranda arttığını ve buna paralel olarak ikinci el araçlara da bu fiyat artışının yansıdığını söyledi.

İkinci el araçların belirli bir ederi olduğunu ancak şu anda bu araçların ederinin çok üzerinde rakamlar ile satışa sunulduğunu söyleyen ATSO 33. Grup Meclis Üyesi Özsoy, bu şişirilmiş fiyatlarda yetkisiz satıcılarında payının büyük olduğunun altını çizdi.

İkinci el araç fiyatlarındaki önlemez artış ile otomobillerin, kar amaçlı bir yatırım aracı olarak görüldüğünü vurgulayan İlker Özsoy, yetkisiz ve usulsüz satışların önüne geçmek için 15 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanan 2. El Oto Yönetmeliği hakkında da eleştirilerde bulunarak, bu düzenlemenin galericilere olumlu bir etkisi olmadığını söyledi.

Yetki belgesi olmayan kişilerin, senede en fazla üç araç satışına izin veren düzenlemenin başarılı olmadığını açıklayan Özsoy, bazı kişilerin aldıkları araçları yakınları üzerine yaparak, 3 araç kuralına uymadığını ve vergi vermeden ticaretlerine devam ettiklerini vurguladı.

İkinci el araç fiyatlarının ne zaman düşeceği ile ilgili de soruları yanıtlayan ATSO 33. Grup Meclis Üyesi İlker Özsoy, sıfır otomobillerin bayilerde yerini almaya başlamasıyla, yılın son aylarında ikinci el araç fiyatlarında düşüş beklediklerini ve ikinci el araç piyasasının mart ayı itibariyle hareketlenmesini beklediklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 15:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20

banner21