Halkın enflasyonu tırmanıyor

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, yoksulların aile bütçesinin yüzde 30,7’sini ayırmak zorunda kaldığı gıda harcamalarının temmuzda bir önceki aya göre yüzde 2,1 oranında arttığını söyledi.

Halkın enflasyonu tırmanıyor
banner24

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonun Ar-Ge birimi KAMUAR’ın, fiyatlarını Ankara’daki pazar ve marketlerden her ay düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 77 gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak yaptığı “halkın enflasyonu” araştırmasının temmuz ayı sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre söz konusu sepet için harcanan para son bir yılda (Temmuz 2019’a göre) yüzde 27,6 oranında arttı. 12 aylık ortalama fiyatlara göre artış ise yüzde 34,2 olarak hesaplandı.

TÜİK’in en son açıkladığı Hanehalkı Tüketim Harcaması araştırması, son yıllarda diğer harcama gruplarına göre daha yüksek oranda artış gösteren gıda fiyatlarının, özellikle yoksulların aile bütçesini oldukça olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor, Gıda fiyatlarının diğer harcamalara göre daha yüksek oranda arttığı 2019 yılında en yoksul yüzde 20’lik kesimin aile bütçesinden gıda için yapmak zorunda olduğu harcamanın payı yüzde 28,7’den yüzde 30,7’ye yükseldi. En zengin yüzde 20’lik kesimin gıda harcamalarının toplam aile harcamaları içerisindeki payı ise yüzde 15,4’ten yüzde 15,3’e indi.

Yoksullar 2019 yılında aile bütçelerinin yüzde 62’sini gıda ve konuta ayırdılar. Gıda fiyatlarındaki yüksek artışa katlanmak zorunda kalan yoksul aileler, aç kalmamak için diğer harcamalarından kısmak zorunda kaldılar. Yoksul aileler, artan gıda fiyatlarının bütçelerine getirdiği yükü karşılayabilmek için, giyim, ev eşyası, sağlık, ulaştırma, eğlence ve kültür gibi harcamalarını kıstılar. Hanehalkı tüketim harcamalarıyla ilgili araştırmalar, gıda fiyatlarındaki artışın en fazla yoksulları etkilediğini gösteriyor.  


Yüzde 34,2 oranında artış
 
Sepete dâhil edilen ürünlerin son 12 aylık ortalama fiyatlarının bir önceki 12 aylık dönemdeki ortalama fiyatlarıyla karşılaştırılmasıyla hesaplanan 12 aylık ortalamalara göre de gıda fiyatlarında yüzde 34,2 oranında artış yaşandı. Yıllık ortalamalara göre ekmek, un, bulgur, makarna fiyatları yüzde 13,7, et ve balık fiyatları yüzde 14,9, süt, süt ürünleri ve yumurta fiyatları yüzde 30,8, yağ fiyatları yüzde 18,9, meyve fiyatları yüzde 70,1, sebze fiyatları yüzde 49,4, bakliyat fiyatları yüzde 24,3, diğer gıda maddelerinin fiyatları da yüzde 32,5 oranında artış kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20