Halkın enflasyonu halkı yaktı: 58.99

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, yaptığı yazılı açıklamada “Halkın enflasyonu” başlığı altında dikkat çekecek veriler paylaştı. Buna göre gıda fiyatları aylık oalarak 6.22, yıllık olarak 58.99 arttı.

Halkın enflasyonu halkı yaktı: 58.99
banner24

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, yaptığı yazılı açıklamada “Halkın enflasyonu” başlığı altında dikkat çekecek veriler paylaştı. TÜİK’in araştırmalarında alıntı yapan Mehmet Balık'ın açıkladığı veriler ve bu verilerle ilgili değerlendirmeleri şöyle:

- Nisanda gıda fiyatları bir önceki aya (mart ayı) göre ortalama yüzde 6.22 oranında arttı. Gıda fiyatlarındaki yıllık artış da yüzde 58.99’a çıktı.

- Tüketim harcamaları araştırmaları, en yoksul yüzde 10’luk kesimin harcadığı her 100 liranın 31 lirasını gıda için yaptığını, en zengin yüzde 10’luk kesimin ise 100 liralık harcamasının 13 lirasını gıda için ayırdığını gösteriyor. Dolayısıyla gıda fiyatlarında yaşanan artış ve azalışlar, harcamalarının büyük bölümünü gıdaya ayırmak zorunda kalan yoksulları daha fazla etkiliyor”

Gıda harcamaları yüzde 6.22 arttı

- Nisanda, ekmek, un, bulgur, pirinç, makarna fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 0.75 oranında artış yaşanırken, et-balık harcamalarında hem kırmızı, hem beyaz et hem de balık fiyatlarına bağlı olarak yüzde 13.28 gibi oldukça yüksek oranda artış gözlendi.

- Nisanda süt ve süt ürünleri ile yumurta harcamaları yüzde 1.91 oranında artarken, katı ve sıvı yağ fiyatlarında yüzde 2.07 oranında azalış yaşandı. Meyve harcamalarının yüzde 1.09 oranında azaldığı nisanda ayında sebze harcamalarında ise bir önceki aya göre yüzde 17.25 oranında artış kaydedildi.

- Seze fiyatlarında yine patates ve kuru soğan gibi ürünlerde yaşanan fiyat artışları belirleyici oldu. Bakliyat fiyatları yüzde 0.26 oranında artarken, salça, zeytin, bal, çay tuz ve benzeri gıda maddelerinden oluşan diğer gıda fiyatlarında da yüzde 3.85 oranında artış oldu.

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2019, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20