Gıda teknolojisi mezunları haklarını istiyor!

Gıda teknolojisi mezunlarının yaşadığı sorunları 3T Gündem’e değerlendiren Kalite Kontrol Müdürü Yasemin Yaman, 6 Aralık 2019’da Resmi Gazete’ de yayınlanan “Gıda Yem İşletmelerinde Çalıştırılması Zorunlu Meslek Mensuplarının Belirlenmesine Dair Tebliğ” ile senelerdir turizm sektöründe hizmet veren gıda teknolojisi mezunlarının maddi ve manevi hak kayıplarına uğradığını belirterek: “Mevcut kazanılmış haklarımız geri alındı” dedi.

Bu tebliğ ile mevcut haklarını kaybederek bu pozisyonlara yalnızca lisans mezunlarının getirildiğini aktaran Yasemin Yaman, sektörde uzun yılardır yönetici pozisyonunda çalışmış ve deneyimli meslektaşlarının, alınan bu karar ile görevlerine son verilmek zorunda kalındığını ifade etti.

Konaklama tesislerinin de mevcut tebliğden olumsuz etkilendiğini aktaran Kalite Kontrol Müdürü Yasemin Yaman, otellerin de deneyimli ve iyi yetişmiş personellerini kaybettiğini hatta birçok tesise de tebliğ dolayısı ile ceza kesildiğini belirtti.

“Mağduriyetimiz giderilmez ise üniversiteli işsizler kervanına katılacağız” diyen Yaman, sorunlarının çözümü için pek çok adım attıklarını ancak koronavirüs salgının araya girmesi sebebiyle henüz bir sonuç alamadıklarını söyledi.

Yaklaşık 13 bin gıda teknikeri ve aileleri olarak, yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi adına Ek1 listesindeki maddelerin yeniden değerlendirmeye alınması gerektiğini söyleyen Yasemin Yaman, “Kaybettiğimiz haklarımız geri verilerek, yaşadığımız mağduriyet giderilmeli” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 11:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şükran arslan
Şükran arslan - 2 yıl Önce

Mesleğimizi yapmak istiyoruz. Bu mağduriyetten kurtulmak istiyoruz

Aslı Kurt
Aslı Kurt - 2 yıl Önce

Meslek kapılarımızın açılmasını istiyoruz.

SIRADAKİ HABER

banner20

banner21