Gıda fiyatlarında yükseliş sürüyor

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, mayıs ayında düşük oranda bir azalış yaşanan gıda fiyatlarının, haziran ayıyla birlikte yeniden yükselişe geçtiğini belirtti.

Gıda fiyatlarında yükseliş sürüyor
banner24

Birleşik Kamu-İş “Halkın Enflasyonu” haziran ayı araştırmasına göre ‘’Haziran’da bir önceki aya göre yüzde 0,7 oranında artan gıda fiyatlarında bu yıl ocakta yüzde 4,2, şubatta yüzde 1,9, martta yüzde 2,9 ve nisanda yüzde 1,95 oranlarında artış yaşanmış, mayıs ayında ise yüzde 0,3 gibi düşük bir oranda azalma gözlenmişti.  Gıda fiyatlarında yılın ilk yarısındaki toplam artış ise yüzde 12,3 oldu’’ dendi.

Türkiye’de gıda harcamalarında yıllık olarak (Haziran 2019’a göre) yüzde 26,5 oranında artış kaydedilirken, son bir yılda ekmek, un, bulgur, makarna fiyatlarında yüzde 13, et-balık fiyatlarında 20,7, süt ve süt ürünleri ile yumurta fiyatlarında yüzde 21,6 oranında artış yaşandı.  Bir yıl öncesine göre göre katı ve sıvı yağ fiyatları yüzde 14,8 oranında arttı. Meyve fiyatları yüzde 58,7 oranında, sebze fiyatları ise yüzde 26,7 oranında artış gösterdi.  Bakliyat fiyatları son bir yılda yüzde 28,7, diğer gıda fiyatları ise yüzde 20,8 oranında zamlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20