Et üreticileri çözüm bekliyor

Antalya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı İlhan Ayhan, covid-19 pandemisiyle birlikte içinde bulunduğumuz dönemin et üreticileri üzerindeki etkilerini Antalya3t için değerlendirdi.

Salgının başında diğer sektörler kadar etkilenmeseler de dövizdeki yükselmeyle birlikte ham madde girdilerinde yaşanan artışın üreticiyi zora soktuğunu söyleyen Ayhan, ham maddelerin dışarıdan alınmasının ülke olarak tarımda başarısız olduğumuzu gösterdiğini ifade etti. 

‘Çözüm Et ve Süt Ürünleri Kurumunda’ 

Et fiyatlarındaki artışın sorumlusunun üreticiler olmadığını belirten İlhan Ayhan, artan girdi maliyetlerine rağmen üreticinin fiyatları düşük tutmaya çalıştığını ifade etti. Girdi maliyetleriyle ilgili fiyat politikası çalışması yapılması gerektiğini söyleyen Ayhan, gerekli adımlar atılmazsa üretici sayısının azalmaya devam edeceğini öngördüklerini belirtti. 

‘Yem yüzde 110 zamlandı’ 

Besicilik yapmayan kişilerin, ticari amaçlarla yemleri stoklaması sebebiyle üreticilerin zor durumda kaldığını söyleyen Ayhan, bu kişilerle ilgili bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti. Yem satışı yapan kişilerin fiyatları belirlememesi gerektiğini ekleyen Ayhan, üreticilerin yem satıcılarına ulaşmakta bile zorluk yaşadığını vurguladı. Et üreticilerinin sayısının daha da azalmaması için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade eden Antalya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı aksi takdirde et tüketiminde büyük ölçüde dışa bağımlı hale gelebileceğimizi vurguladı. 

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2020, 07:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER