Esnaf, Yaşamak İçin Can Suyu Bekliyor

3T Gündem’e konuk olan, ATSO 37. Grup (restaurant, yiyecek içecek ve eğlence hizmetleri) Meslek Komitesi Başkanı Şeyhmus Kökerer, esnafın sorunlarına ışık tutarak, esnafın talep ve beklentilerini açıkladı ve esnafa kira ve nakdi destek paketi ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Sektörde 9 aydır, kantin, yemekhane, kafe, kıraathane gibi işletmelerin birçoğunun kapalı olduğunun altını çizen Şeyhmus Kökerer, ATSO’da 37. Grup’a bağlı 2590 üye olduğunu belirterek; 950 üyenin pasif, 1640 üyenin ise aktif durumda olduğunu söyledi. Kahveciler Odası’na bağlı 1000 üye, lokantacılar odasına bağlı ise 3000 üye olduğunu açıklayan ATSO 37. Grup Meslek Komitesi Başkanı, 6590 üye ve ailelerinin bu sektörden geçimini sağladığını belirterek, esnafın ve çalışanların çok zor günler geçirdiğinin altını çizdi.
9 aydır kapalı olan nargile kafelerden dahi 4590 TL tutarındaki nargile ruhsat belgesi istendiğini ve bu ücreti yatırmayan işletmelerin ruhsatlarının iptal edildiğini söyleyen Şeyhmus Kökerer, “Kapalı olan işletmelerden böyle bir ücret nasıl talep edilebilir?” diyerek yetkililere seslendi.
Kapalı olan işletmelerde çalışan personellere kısa çalışma ödeneği verildiğini ancak günlük 39 TL’lik bir ödeme ile insanların yaşama şansı olmadığını vurgulayan Başkan Kökerer, “Mevcut desteklerle ne çalışanların ne işletmelerin yaşama şansı yok.” dedi.
İşletme sahiplerinin, kazançları olmadan kiralarını da ödeme şansı olmadığını belirten Şeyhmus Kökerer, kirasını ödeyemeyen işletmelere icra takip işlemlerinin başlatıldığını, işletmelerin kapanıp, dükkanlardaki malların çok ucuz fiyatlara satılmak durumunda bırakıldığını söyledi. 
Devletin olumlu bir adım atarak yapılandırma sürecini başlattığını ve süresini uzattığını belirten Kökerer, iş yapmayan işletmelerin yapılandırmadan faydalanabilecek parası olmadığını belirterek, bu yapılandırmanın işletmeler açıldıktan sonra yapılması gerektiğinin altını çizdi.
9 aydır kapalı olan işletmelerin aylardır bankalardan kredi alarak kredilerini kapatmaya çalıştığını belirten 37. Grup Meslek Komitesi Başkanı Şeyhmus Kökerer, sicili temiz, hiçbir borcu olmayan esnafa dahi artık bankaların kredi vermediğini söyleyerek, borcunu borçla kapatmaya çalışan esnafın çıkmaza girdiğini belirtti.
Şeymus Kökerer, en azından işletmelerinin kiralarını ödeyebilmek için tüm esnafa kamu bankaları tarafından düşük faizli ve 1 yıl ötelemeli kredi verilmesi gerektiğini söyleyerek, “Bizler en azından bu kredi ile kiralarımızı ödeyelim, işletmelerimiz açılınca da bankalara borcumuzu öderiz, biz hibe istemiyoruz, kredi verin yeter. Biz bu taşın altına elimizi koyduk, siz parmağınızı koyun.” diyerek, yetkililere acil destek çağrısında bulundu.
Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan esnafa kira ve nakdi yardım desteği hakkında da değerlendirmelerde bulunan ATSO 37. Grup Meslek Komitesi Başkanı Şeyhmus Kökerer, 750 TL’lik kira yardımının yeterli olmadığını üstelik bu yardımı almak için gereken şartlardan, ticari kazançları basit usulde tespit edilenler ve işletme kirasının 11 bin TL’yi geçmemesi maddelerini, yalnızca Antalya’da dahi pek çok işletmenin karşılayamadığını ve pek çok işletmenin bu yardımdan faydalanamayacağını söyledi. 
 

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2021, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER