Enflasyon yoksulluğu artıyor

Birleşik Kamu İş Sendikası, enflasyon yoksulluğunun arttığına dikkat çekerek, nisanda dört kişilik ailenin açlık sınırı yüzde 2,1 oranında azalarak 2 bin 925 liraya gerilerken diğer harcamalarda yaşanan artış yüzünden yoksulluk sınırının 10 bin 344 liraya kadar yükseldiğini açıkladı.

Enflasyon yoksulluğu artıyor
banner24

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge birimi KAMU-AR’ın, dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarlarını esas alarak belirlediği açlık sınırı ile gıdanın yanı sıra diğer ihtiyaçlarını da yoksunluk hissi duyulmadan karşılayabilmesi için yapması gereken gıda dışındaki harcamaları dikkate alarak hesapladığı yoksulluk sınırı araştırmasının haziran ayına ilişkin sonuçları açıklandı. Açlık sınırı haziranda bir önceki aya göre 62 lira azalarak 2 bin 925 lira olurken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 148 liralık artışla 7 bin 419 liraya çıktı. Ailelerin gıda ve gıda dışı ihtiyaçların insan onuruna yaraşır bir şekilde ve yoksunluk hissi çekilmeden karşılanabilmesi için gereken toplam harcama tutarını gösteren yoksulluk sınırı da dolayısıyla 86 liralık artışla 10 bin 344 liraya yükseldi.

Haziranda açlık sınırı bir önceki aya göre yüzde 2,1 oranında azalırken, gıda dışı harcamalarda yüzde 2 oranında artış yaşandı, yoksulluk sınırında da yüzde 0,8 oranında artış kaydedildi. 2020 yılının ilk altı aylık döneminde ise açlık sınırı yüzde 8, gıda dışı harcamalar yüzde 4,4, yoksulluk sınırı ise yüzde 5,4 oranında artış gösterdi. Haziran 2020 sonu itibariyle son bir yılda ise açlık sınırı yüzde 10, gıda dışı harcamalar yüzde 12,6, yoksulluk sınırı da yüzde 11,9 oranında yükseldi.

Yoksulluk sınırı

Dört kişilik bir ailenin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayabilmesi için yapması gereken zorunlu gıda ile gıda dışı harcamaların toplam tutarını gösteren yoksulluk sınırı ise haziranda bir önceki aya göre yüzde 0,8 oranında artarak 10 bin 258 liradan, 10 bin 295 liraya yükseldi.

Bu yılın ilk altı aylık döneminde yüzde 5,4 oranında artış kaydedilen yoksulluk sınırında son bir yılda ise 11,9 oranında artış yaşandı.  Yoksulluk sınırında haziranda bir önceki aya göre 86 lira artış olurken, son bir yıllık artış ise bin 98 lirayı buldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner20